Az ukrajnai háború feléleszteni látszik az uniós hadsereg terveit
2021 májusában az EU 14 védelmi minisztere felszólította Josep Borrellt, az EU külpolitikai főképviselőjét, hogy dolgozzon ki javaslatot egy új uniós gyorsreagálású haderő létrehozására, amely az EU-n kívüli nemzetközi válságokra reagál. Tavaly májusban készült el az úgynevezett Stratégiai Iránytű, amely az EU előtti kihívásokat és az arra adandó válaszokat részletezi - ebben már szerepet kapott az uniós hadsereg, 5000 fővel. Nemrégiben az Európai Parlament is hozzájárulását adta ennek - Rapid Deployment Capacity (RDC) - felállításához. Ugyanakkor bőven vannak még nyitott kérdések.
Néhány évvel ezelőtt az önálló uniós hadsereg gondolata még nagyon idegennek tűnt, mára azonban tényként lehet kezelni, hogy 2025-ig az EU létrehozza ezt a kapacitását. Igaz, úgynevezett harccsoportokat már 16 éve készenlétben tartanak a tagállamok, ezek azonban csak 1500 fős alakulatok és még sosem vettek részt éles bevetésben. Leginkább a politikai akarat és a pénzügyi szolidaritás hiánya miatt. Az előbbi különösen problematikus, mert a telepítéshez egyhangú tanácsi döntés szükséges.
Az RDC létszámát egyelőre legfeljebb 5000 katonában határozták meg. Célja, annak lehetővé tétele az EU számára, hogy “hatékonyan megelőzze a válságokat vagy reagáljon rájuk, valamint megvédje az Európai Unió polgárait és elveit szerte a világon”.
Az uniós haderő feladatának ki kell terjednie a mentési és evakuálási műveletekre, a stabilizációs műveletek kezdeti szakaszára, valamint más küldetések ideiglenes megerősítésére és rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy minden lehetséges krízishelyzet kezelésére felkészült legyen.