Nemzetközi lapszemle: Koránt sincs még a padlón Putyin
Brutális vezetők ennél rosszabbat is túléltek már – emlékeztet Walter Russel Mead a Wall Street Journalben. A Nyugat nem engedheti meg, hogy Oroszországban az egyik bandita váltsa a másikat az atomütőerő indítógombjánál – írja Mihail Hodorkovszkij az Economistban. Oroszországban jelenleg ugyanaz történik, mint a 90-es években – fejti ki Paul Lendvai a Der Standardban. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Financial Times
A vezércikk szerint Putyin kénytelen elkönyvelni téves ítéleteinek következményeit, az elvetélt puccskísérlet megmutatta a háború teljes őrültségét. A Kreml olyan konfliktusba bonyolódott bele, amelyet nem tud megnyerni, amely nagyban visszaveti a gazdaságot, továbbá páriává tette az országot a Nyugat szemében. Végül pedig odavezetett, hogy a lázadók pár órányi útra voltak Moszkvától.
A zendülés és a megállapodás részletei ködbe vesznek, de könnyű kikövetkeztetni, hogy az elnök meggyengült. Nem elég, hogy a Kreml rosszul mérte fel az erőviszonyokat és nagyképű volt az invázió kezdetekor, a bajokat tetézte azzal, hogy a hadműveletek egy részét egy volt bűnöző vezette magánhadseregre bízta. Amikor a feszültség kiéleződött a bandita-hadúr és a balfék katonai vezetés között, ez visszaütött az államfőre.
A Wagner-vezér Jevgenyij Prigozsin tabut szeget azzal, hogy az ország maffiavezér-szerű főnöke ellen fordult. Átlyukasztotta Putyin sérthetetlenségének leplét. Az otthoni bizonytalanság kihathat a frontra is, lehetőséget nyújt az ellentámadás megindítására.