Tóta W.: Orosz rulett
Vlagyimir Putyin, akiről Nyugaton is milliók hitték, hogy ötdimenziós sakkot játszik, pont hiányzott azon az órán, amikor ezt tanították, hogy nehézfegyverek meg csapatlégvédelem ne legyen magánkézben. Neki jó ötletnek tűnt hadsereget adni egy sittes bűnöző kezébe. Vélemény.
Nyugodt, szélcsendes hétvégénk volt, azt leszámítva, hogy majdnem szétesett itt nekünk Oroszország. De végül minden jóra fordult!
Az államcsínyekről, katonai lázadásokról szóló hírekhez szokva vagyunk, unottan lapozzuk, görgetjük át, hogy Szudánban, Csádban, Észak-Jemenben valami rongyosgárda elkötött pár páncélautót, és nekiment a kormánynak. Vagy beleolvasunk mégis, próbáljuk megérteni, ki kivel van, és egyáltalán számít-e. Vagy csak műszakváltás van a pokolban. Csóváljuk a fejünket, érted, ez ilyen törzsi társadalom, nincs is állam abban az értelemben, mint nálunk. Hadurak vannak, magánhadseregekkel, és ennek persze hogy ez a vége. Feudális, na! A harmadik világ.
Most mégis felkapta a fejét mindenki, mert hogy Oroszországban történjék ilyesmi, az mégiscsak hallatlan. Pedig csak harminckét éve, hogy tankok lőtték a moszkvai parlamentet. Nem, a hír nem az, hogy olyan helyen történt puccskísérlet, ahol ez nem szokás, hanem hogy Oroszország a harmadik világhoz tartozik, már ha van egyáltalán értelme ennek a leosztásnak.
Nincs. De olyan jólesik leírni!
Putyin sebezhető, és meg is sebezték
Noha a Wagner-csoport vezére, Prigozsin elszámította magát és végül neki kellett visszavonulnia, akciója rávilágított arra, mennyire sebezhető belülről Putyin rezsimje, ahogy arra is, hogy az orosz elnök már nem képes ugyanolyan kontroll alatt tartani a hatalmi gépezetet, mint korábban.