Újranyitott a pozsonyi Szlovák Nemzeti Galéria, de csak csütörtök déltől vasárnap estig látogatható

8 perc

2023.07.12. 12:30

Érthető, hogy a lelkesedés volt a meghatározó, végre valami történt, valamit befejeztek az országban a kultúra és a művészet számára, írja szerzőnk, azonban hozzáteszi, a galéria problematikus működése, a többi közt a korlátozott nyitvatartás és az, hogy az intézmény jelentős részben üresen áll, valamint a felújítással kapcsolatos összeférhetetlenségek mégis keserédessé teszik az újraindulást. Részletes elemzés A műtől.

Ünneprontó, aki képtelen pozitívan fogadni egy több mint két évtizedes álom megvalósulását, egy nemzeti galéria felújítását, a közönségsikernek örvendő modern termekben megrendezett két új állandó kiállítást. Éppen ezt a dilemmát kell megoldania e sorok írójának, aki több évtizede követi figyelemmel a pozsonyi Szlovák Nemzeti Galéria állandó és időszaki kiállításait, az intézményben, kiváló szakemberek által végzett szakmai kutatásokat, de nem utolsósorban az épület felújításának kálváriáját. Most e múlttal kell konfrontálni a tavaly december közepén megnyílt, rekonstruált galériaépületet és a múlt héten bemutatott Szakrális művészet és Modern művészet állandó kiállításokat.

Martin Deko / SNG

Pozsony földrajzi fekvése, Bécs, Budapest, Brünn és Prága közelsége, magától adódó referenciakeret, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni egy-egy ilyen horderejű esemény értékelésekor. Az alapvető tények nem csalnak, ezért jó megemlíteni, hogy Szlovákiában a rendszerváltozástól eltelt több mint három évtizedben nem épült egyetlen új állami vagy megyei fenntartású kiállítási intézmény sem, a külföldi turisták körében ismert, Pozsony külvárosában a szlovák-magyar határ közelében található Danubiana Mulensteen Art Museum már a megnevezéséből eredően is magánkezdeményezés eredménye.

Nincs az országban kortárs művészeti múzeum, a fővárosi Kunsthalle működése csaknem észrevehetetlen. Ez a kép még riasztóbb, amennyiben kitekintünk a könyvtárakra, színházakra, operára, hangversenytermekre, egyetemi kampuszokra stb. Igen az olvasó következtetése nem téves, az önálló Szlovákia fennállása óta nem épült új egyetemi kampusz, hangversenyterem, sem jelentős könyvtár, mindössze az 1980-as években elkezdett új Szlovák Nemzeti Színház épületét fejezték be 2007-ben, huszonegy évvel az alapkő letétele után. Másfél évtized később, azaz 2022-ben, a Szlovák Nemzeti Galéria épületének közel 75,5 millió eurós költségű felújítása zárult. Mindez jelzi, hogy a kulturális intézményi hálózat bővítése, annak korszerűsítése, a művészet és a kultúra, legyen az állami vagy regionális, nem szívügye az egymást követő szlovák kormányoknak.