Mark Leonard politológus a Politicón összeszedte, mitől egészen sajátos Kína Ukrajna-álláspontja

Kína számára a fegyveres viszály egyszerűen nem annyira fontos, azt úgy tekinti, hogy csupán mellékhadszíntér az USA-val fennálló konfliktusban, írja Leonard, de ez csak a szempontok egyike.

  • hvg360 hvg360
Mark Leonard politológus a Politicón összeszedte, mitől egészen sajátos Kína Ukrajna-álláspontja

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Az Európai Külkapcsolati Tanácsa nevű agytröszt társalapító-igazgatója cseppet sem sajnálta a fáradságot, hogy kiderítse, miként áll hozzá a kínai vezetés a háborúhoz: Leonard és munkatársai az eltelt másfél évet azzal töltötték, hogy vezető kínai egyetemek, elemző intézetek és pártszervezetek korifeusait faggatták, még Pekingben is. Tapasztalataikat a Politicón összegezte: