A statisztikákból nem látszik, hogy Magyarországon a nők és a férfiak egyenlők

6 perc

2023.09.06. 11:10

Magyarország az EU tagállamaihoz hasonlóan papíron elkötelezett a nők egyenlőségének biztosítása mellett. A valóságban a magyar nők rendkívül sok területen vannak hátrányos helyzetben a férfiakhoz képest, legyen szó karrierről, egészségügyi ellátásról vagy arról, milyen eséllyel válnak családon belüli erőszak áldozatává. Alábbi cikkel indul az EUrológus Nőügyekkel foglalkozom! című sorozata.

Az Európai Unióban alapvetés a nők és a férfiak egyenlősége (ezt a magyar Alaptörvény is kimondja), vagyis nem történhetne meg, hogy egy nő a neme miatt nem kapja meg ugyanazokat a lehetőségeket és védelmet, mint a férfiak. Márpedig Magyarországon gyakran más a helyzet, a statisztikák szerint is sok olyan terület van, ahol a nők rendszeresen hátrányos elbírálásban részesülnek. A nők magyarországi helyzete is bekerült abba az emberi jogi jelentésbe , amelyet az Európai Bizottság még 2019-ben készített, és úgy tűnik, az akkor észlelt problémákra azóta sem sikerült megoldást találni.

Miért nehéz mérni a diszkriminációt?

Nehéz a szakértőknek, amikor a nemek közötti egyenlőség mértékét kalkulálják. A nemek közötti bérszakadék esetében a társadalomkutatók túlnyomó többsége egyetért abban, hogy a nők kizárólag a nemük miatt kevesebbet keresnek a férfiaknál. Ám a számokat megkérdőjelezik a szkeptikusok, akik szerint azoknak semmi köze a nemekhez, egyszerűen arról van szó, hogy a nők más döntéseket hoznak, például a karrierről vagy a családról.

Nőügyekkel foglalkozom
Az írás az EUrologus cikksorozatában jelent meg, amely a nők helyzetét mutatja be az Európai Unióban. A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.

Statisztikus berkekben ezt kihagyott változók miatt fellépő torzításként emlegetik. Ezt úgy kell érteni, hogy nehéz szétválasztani a különböző tényezők, például a neveltetés, az eltérő viselkedésnormák, társadalmi konvenciók stb. szerepét például abban, hogy a nők kevesebbet keresnek. Ez megnehezíti annak meghatározását is, mennyire befolyásolja ezt az, hogy nők. A világ számos országában csináltak olyan kísérleteket, ahol ugyanarra az önéletrajzra egyszer férfi, egyszer női nevet írtak, és így küldték el a potenciális munkáltatóknak. A nők rendszerint kevesebbszer kaptak ajánlatot, kisebb bérrel.

Az, hogy nem pontosan tudni, mi a nemi hovatartozás ok-okozati hatása ezekben az esetekben, nem azt jelenti, hogy nincs is probléma. A statisztikák egybehangzó konklúziója: Magyarországon a nők számos területen nem érik el ugyanazt, mint a férfiak.

A "genderezés" áldozatai az EU-ban: önabortusz katéterrel, erőszak és elítélt nőjogi aktivisták

Az Európai Parlament nőjogi bizottsága képviselőit is sokkolta, amikor európai nőjogi szakértők és aktivisták beszámoltak a nők helyzetéről egyes EU-s országokban. A szakértői meghallgatáson sok példát hoztak fel arra, hogy politikusok vagy szélsőjobboldali csoportok a nők jogait védő embereket "gendermániás, nyugatról irányított, abortuszpárti perverzeknek" próbálják beállítani.