Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A háború kezdete óta Európa figyelemreméltó egységet mutat, ám vannak jelek, hogy változások jöhetnek. Hogy az uniós külügyminiszterek most először Kijevben tanácskoztak, az jelkép kívánt lenni. A lényeget illetően viszont úgy tűnik, töredezik az összefogás. Magyarország és Lengyelország pl. nem a diplomácia első emberét küldte – mind a két kormány tengelyt akasztott Brüsszellel.
A kérdés ezek után az, hangsúlyozza brüsszeli kommentárjában Hubert Wetzel, hogy csupán néhány tégla hullik ki a homlokzatból, vagy leomlik az egész alap, amire Ukrajna támogatása épül? A kétségeket az utóbbi napokban egyaránt táplálta, hogy a lengyel vezetés hirtelen élesen bírálni kezdte az ukránokat a gabona miatt.