Amerika gazdasága jött ki a legjobban 2023-ból, Európa kapaszkodik, Kína sem lehet nyugodt
Az Egyesült Államok gazdasága tudott a leginkább alkalmazkodni ehhez a bonyolult évhez. Európát gyengíti a „nagybeteg" német gazdaság mélyrepülése, Kínában az ingatlanszektor inog.
A világgazdaság az idén kiheverni látszott a koronavírus-járvány közvetlen hatását, a nyugalom azonban nem köszöntött be, mert szokatlanul bonyolult erők befolyásolják a konjunktúra alakulását. Az ukrajnai háború kitörése által okozott tavalyi energiaársokk enyhült, részben annak köszönhetően, hogy a felhasználó országok alkalmazkodtak: az ipar és a lakosság is észszerűsítette a fogyasztását, és felgyorsult a megújuló energiára való átállás, aminek a költsége is csökkent. Másrészt az orosz olaj és földgáz nem tűnt el a piacról, mivel két kiskaput is talált.
Az egyik az volt, amit például az EU nyitott a leválás időbeli elnyújtására, a másik pedig az, hogy az oroszok hatékonyan játszották ki a nyugati szankciókat, könnyen áttörhetőnek bizonyult például a nyersolaj hordójára (159 liter) megszabott 60 dolláros árplafon. A félelmekre rácáfolva nem szélesedett regionális konfliktussá az idén kirobbant másik háború Gázában, így föl sem merült, hogy az arab országok bevessék az olajfegyvert, mint 1973-ban. Igaz, az amerikai kérésekre fittyet hányó szaúdi–orosz együttműködés számukra kifizetődő, a világgazdaság számára pedig még elviselhető szintre kalibrálta az olajárat.