Nagy Iván László: A Magyar Péter-sztori legfontosabb kérdései nem Magyar Péterről szólnak
2024 eddigi legnagyobb eseményei – Novák Katalin bukása, az influenszertüntetés és a március 15-i események – arról árulkodnak, hogy a társadalom még a NER 14. évében is tud erőt demonstrálni. Magyar Péter személye és csörtéje Varga Judittal ennek csak egy lenyomata, de felveti azokat a témákat, amikről most kell beszélnünk. Vélemény.
A Fidesz azért tudja megtartani a kétharmadot, mert alternatív valóságban tartja az embereket. Sőt, a valóság, mint olyan, nem is létezik a „nemzeti” oldalon: a tények vagy nem jutnak el oda, vagy ha igen, hamar át vannak keretezve. A kormánypárti politika hitkérdés, hiába megannyi erkölcstelenség, hazugság, álszentség, önellentmondás, elhallgatás, a vezetőben feltétel nélkül bíznak. A Fidesz-szavazó kiszolgáltatott, nem őt szolgálja a rendszer, hanem ő a rendszert.
Ezeket a sorokat több mint egy évtizede írjuk le hétről hétre, ezen sorok mentén alakultak ki súlyos stigmák a Fidesz-táborról, hiszen a problémák egyre inkább a közgondolkodásból erednek, és ezeket használja ki a rendszer, mintsem fordítva.
Post-truth: ezt a kifejezést számtalanszor használtuk, amikor az igazságon túli politizálásról beszéltünk, amelyben a politikai szereplők nem egyszerűen hazudnak, vagy hallgatnak konkrét dolgokról, hanem a ténykérdéseket hitkérdésekké minősítik át, ezzel kikoptatva az igazság szerepét a közbeszédből. Orbán Viktor ilyen politikai kultúrát épített Magyarországon, ezért tudta arcvesztés nélkül átvinni szavazótáborán a rezsicsökkentés-csökkentést, az inflációs válságot vagy éppen a vállalhatatlan külpolitikát.