Steve Jobs nagy álma volt, hogy mindenkinek legyen egy belőle – aztán a világ egészen máshogy gondolta

5 perc

2024.05.19. 06:15

Az okostelefonénál nagyobb képernyőt és a laptop által kínáltnál nagyobb kényelmet ígértek a tabletek bevezetésével. Reményből és lendületből nem volt hiány, ám mostanra bebizonyosodni látszik: éppen csak az emberek nem akarnak felszállni a vonatra.

Amikor 2010-ben Steve Jobs nagy pr-csinnadrattával bejelentette az első iPad megjelenését, már régóta elérhetők voltak a piacon a táblagépek. Mégis sokan az Apple belépésétől várták, hogy – hasonlóan az iPhone előtt is létezett okostelefonok világához – életet, netán forradalmi hevületet leheljen a piacba.

A vállalat az okostelefonok kisebb és a laptopok nagyobb képernyői között látott rést. Azóta eltelt annyi idő, hogy érdemes felidézni: akkoriban egy mobilnak jellemzően 3,5–4 hüvelykes kijelzője volt, a notebookokból pedig már régóta a 15 hüvelykes ment igazán. Ebből kiindulva nem tűnt teljesen életszerűtlennek az elképzelés, hogy a két kategória közé beilleszthető még valami. Persze szép számmal akadtak szkeptikusok is, de Jobs nem tartozott közéjük. Az Apple ikonikus társalapítója azt vallotta, hogy vannak mindennapos dolgok, amiket éppen egy 9-10 hüvelykes eszközön kényelmes végezni. Egy kanapén heverve YouTube-videózós szombat délután jól jön az okostelefon kijelzőjénél nagyobb képméret, a laptop „alsó fele” viszont a billentyűzettel nemhogy szükségtelen, de adott esetben még zavaró is. Ugyanez a helyzet az e-könyv-olvasással és több egyszerű videójátékkal is.