Azért a víz az út: 2050-re ön is szivacsvárosban élhet

6 perc

2024.05.28. 17:30

Nem harcolni kellene a vízzel, hanem alkalmazkodni hozzá – állítják tájépítészek az egyre gyakrabban pusztító nagyvárosi áradások kapcsán. Mitől lesz szivacs egy város, hova lehet vezetni az özönvizet a zsúfolt belvárosokban, és működik-e a szép elv a gyakorlatban?

Los Angelesben februárban, Dubaiban és a kínai Kanton tartományban áprilisban, Houstonban május elején, Milánó környékén pedig a múlt héten szakadt le az ég; a lezúduló extrém mennyiségű, olykor többévnyi csapadék tavakká változtatott metropoliszokat, a hatalmas áradások miatt százezreknek kellett elhagyniuk a lakóhelyüket. És ez csak néhány kiragadott példa az utóbbi hónapokból, amelyek igazolni látszanak az előrejelzéseket, melyek szerint a globális klímaváltozás növelni fogja ennek a szaknyelven nagycsapadéknak nevezett jelenségnek a gyakoriságát.

Európában tavaly 44-en vesztették életüket áradásokban, és az Európai Klímaügynökség (Copernicus), valamint a Meteorológiai Világszervezet (WMO) friss jelentése szerint az átlagnál gyorsabban melegedő kontinensen az eddiginél is nagyobb „hidrológiai változékonyság” várható. Magyarországon elsősorban nyugaton-délnyugaton és a főváros tágabb térségében számítanak a szakemberek a felhőszakadások és villámárvizek számának növekedésére – foglalta össze a Másfélfok szakoldal tavalyi cikke. Mindennek hátterében elsősorban az áll, hogy a meleg levegő több nedvességet – Celsius-fokonként nagyjából 7 százalékkal többet – képes tárolni.

Ökológusok és várostervezők régóta hangoztatják, hogy a kéretlen égi áldás kezelésére és elvezetésére alkalmatlan a hagyományos csatornarendszer.