Légrádi Tamás nyelvtanár: Miért nem elég ezervalahány iskolai nyelvóra egy kis B2-es nyelvvizsga megszerzéséhez?

7 perc

2024.06.26. 15:30

Az utóbbi két évben csökkent a nyelvvizsgák és a nyelvtanfolyamok népszerűsége, de a fiatalok nyelvtudása javult. Beszélgetés Légrádi Tamással, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnökével.

HVG: Az Eurostat 2016-os adatai szerint Magyarország a sereghajtók közé tartozott a lakosság nyelvtudását tekintve, nyolc évvel ezelőtt a magyarok több mint fele nem beszélt semmilyen idegen nyelvet. Továbbra is a sor végén kullogunk?

Légrádi Tamás: Nem tudok a 2016-osnál frissebb statisztikáról, de az a korosztály, amelyik nem beszél idegen nyelvet, egyre idősödik, és lassan kikerül a kutatások fókuszából. A fiatalabbaknál pedig sokkal jobb a helyzet, körükben organikusan nő a nyelvet tudók aránya. Ugyanakkor az kár, hogy az idősebbeket sokszor akadályozza a nyelvtudás hiánya például abban, hogy kapcsolódjanak a már külföldön született unokáikhoz, de az utazási bátorság is nagymértékben függ a nyelvtudástól.

HVG: 2022 végén az Országgyűlés megszavazta, hogy nem kell többé nyelvvizsga a diploma megszerzéséhez, bár az egyetemek saját hatáskörben előírhatják a szaknyelv ismeretét igazoló vizsgát. Mit tapasztal, a törvénymódosítás devalválta a nyelvvizsgák és -iskolák értékét?