Szupersztárok közt kap főszerepet Budapest a Netflix új dokumentumfilmjében

6 perc

2024.07.20. 18:00

A világ legjobb sprintfutói mellett Budapest is fontos szerepet kap a Netflix új dokumentumfilm-sorozatában, a Sprintben. Az atlétika sztárjait a magyar fővárosban rendezett vébé előtt követték a kamerák a felkészülésük mély- és csúcspontjain.

A közelgő párizsi olimpiára időzítve tette közzé a Netflix sportdokumentumfilm-sorozatának legújabb darabját, a Sprintet. Ezúttal a világ leggyorsabb embereit, a férfi és női sprintfutás jelenlegi bajnokait követték abban az időszakban, amikor a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságra készültek. A hatrészes dokumentumfilm-sorozat utolsó két epizódja már Budapesten játszódik, ahová a főszereplő atléták mind a világbajnoki címért jöttek.

A sorozat főhősei szupersztárok, dollármilliós reklámszerződésekkel, olimpiai és világbajnoki érmekkel. Mégsem biztos, hogy az atlétika rajongóin kívül a szélesebb közönség is ismeri a nevüket.

Az amerikai Noah Lyles és Sha’Carri Richardson, a brit Zharnel Hughes, az olasz Marcell Jacobs (a 2020-as tokiói olimpia százméteres bajnoka) és a jamaicai trió, Elaine Thompson-Herah, Shericka Jackson és Shelly-Ann Fraser-Pryce ismertsége képtelen vetekedni a leghíresebb focistákéval vagy NBA-sztárokéval. Pedig a 37 évesen még aktív Fraser-Pryce hét olimpiai érmet szerzett, Thompson-Herah-nak csak olimpiai aranyból öt van a vitrinjében.

Lyles, aki a budapesti világbajnokságon a férfi 100 és 200 méteren, valamint 4 × 100-as váltóban is nyert, kétfrontos küzdelmet folytat. Egyrészt harcol a nagy előd, az atlétika legutóbbi igazi szupersztárja, a 2017-ben visszavonult jamaicai sprinter, Usain Bolt árnyékával és egyelőre megdönthetetlen rekordjaival. (Bolt nyolcszoros olimpiai és tizenegyszeres világbajnok, a 100 és a 200 méteres síkfutás világcsúcstartója.)

Másrészt nagyobb elismertséget szeretne kivívni az atlétikának. Ezért akar mindenáron ugyanazon az olimpián két versenyszám egyéni bajnoka is lenni, holott kényelmesen megélhetne abból, hogy 200 méteren gyakorlatilag verhetetlen. De a nézőknek ennél több kell, a duplázásra pedig eddig csak olyan sztárok voltak képesek mint 1936-ban Jesse Owens, 1972-ben Valerij Borzov és 2008 és 2016 között háromszor is Usain Bolt. Lyles úgy érzi, ahhoz, hogy újra olyan hisztéria és érdeklődés övezze az atlétikát, mint Bolt idején, neki kell a sportág új fenegyerekévé válnia, aki izgalmas a közönség számára a pályán és azon kívül is.

Megmondjam, mi zavar? Nézem az NBA-döntőt, és ki van írva, világbajnokok. Már bocs, de milyen világbajnokok? Az egy amerikai liga! Ne értsetek félre, imádom a hazámat, de az nem a világ!

– mondta budapesti győzelmei után.