A kiemelkedő sportteljesítmények titkai – 3. rész: Figyelem, koncentráció vagy összpontosítás?

8 perc

2024.08.07. 16:30

„Fejben dől el” ‒ hallani gyakran sportkörökben. Valóban fontos, hogy a sportoló tudatos kontroll alatt tartsa önmagát és teljesítményét, a siker ugyanakkor nem kizárólag az egyénen múlik. A Sportpszichológia című könyv egyetemi oktató és sportolókkal, élsportolókkal dolgozó szakember szerzői szerint a sportteljesítményekkel kapcsolatban számos más féligazság, mítosz is él a köztudatban. Átfogó kötetükben bemutatják a kiemelkedő teljesítményhez szükséges tényezőket, köztük azokat, amelyekre maguknak a sportolóknak nincs befolyásuk. Sportolóként és sportszakemberként a sportpszichológia alapvetései és a friss tudományos eredmények mellett szemléletes példákkal, hasznos eszközökkel, gyakorlatokkal, illetve kérdőívekkel fejleszthetjük magunkat. A HVG Könyvek által megjelentetett kiadvány több részét is bemutatjuk a következőkben.

„A változás titka, hogy minden energiádat egy dologra irányítsd, mégpedig nem a régi lerombolására, hanem az új felépítésére.”

Dan Millman

Az önbizalom és a szorongás mellett a figyelem és koncentráció határozza meg leginkább a sportteljesítményt. A reflektor, a zseblámpa vagy a bányászlámpa jól példázzák a figyelem és a koncentráció működését. A koncentráció alapja, hogy minden figyelmet arra a területre kell irányítani, amelyet a reflektor vagy zseblámpa fénye kiemel. Minden egyéb sötétben marad. A sportban számos dolog megzavarhatja a koncentrációs állapotot, legyen az a játékvezető, a szurkolók, az ellenfél edzője vagy akár a sportoló saját gondolatai. Fontos fejleszteni és tudatosítani, mikor kapcsolja be-ki lámpáját, és merre irányítsa, mit világítson meg.

A fejezetben körbejárjuk, miért fordul elő, hogy téthelyzetben a versenyző nem vesz észre egy fontos tényezőt, máskor pedig miért enged be túl sok információt. Azt is megvizsgáljuk, mi zökkentheti ki a jó fókuszból, és hogyan tudja módosítani, fejleszteni a figyelmét.

Figyelem, koncentráció vagy összpontosítás?

A sportolók gyakran keresik fel a sportpszichológust azzal a problémával, hogy nem képesek koncentrálni téthelyzetben; a verseny elején lankad a figyelmük, és csak a közepén „melegednek be”; vagy éppen a megmérettetés vége felé jön egy fáradási szakasz, amelyhez figyelemvesztés is társul. A sportpszichológia ilyenkor különbséget tesz koncentráció, összpontosítás és figyelem között.2 Nézzük meg, hogy pontosan mit is ért ezek alatt.

Dr. Gyömbér Noémi — Dr. Kovács Krisztina: Sportpszichológia (Dr. Hevesi Krisztina közreműködésével)
A Sportpszichológia című könyvet innen rendelheti meg. Sorozatunk minden részét itt olvashatja el. A hvg360 többi könyves sorozatát itt találja.

Az összpontosítás közvetlenül összefügg az éberségi szinttel – azaz, hogy mennyire aktív, felpörgetett, ellazult, esetleg kába valaki –, ami befolyásolja az izomműködést, ezáltal a teljesítményt.

A koncentráció hosszabb távú tevékenység, ellentétben a jóval rövidebb összpontosítással. Utóbbi tesz képessé arra, hogy valaki teljes figyelmét a feladatának szentelje, és közben kizárja a zavaró tényezőket. A koncentráló személy tudatos erőfeszítést tesz azért, hogy a figyelmét tartósan fenntartsa, irányítsa vagy módosítsa a helyzetnek megfelelően, valamint kizárja a zavaró tényezőket (szelektív figyelem).