Szent-Iványi István: Ha nem Trump nyer, az a saját táborában kikezdheti az Orbánt övező váteszi imázst
Orbán Viktor elvarázstalanodásáról, hibás jóslatairól, a túltolt LMBTQ-kultúráról, a bevándorlók integrációjának kudarcáról és a magyar társadalom kijózanodásáról beszélgettünk Szent-Iványi Istvánnal.
HVG: Zavarba ejtő volt Orbán Viktor tusnádfürdői beszédében, ahogy Oroszországot dicsérte, „vezetett társadalomról” beszélt, hiperracionális, kiszámítható országról. Eszerint Orbán valóban az orosz mintát akarná megvalósítani egy uniós államban?
Szent-Iványi István: Imponálnak neki az erős emberek, különösen Putyin és egyéb keleti diktátorok. Ez abból is látszik, ahogy hízeleg nekik, megalázkodik előttük. Putyinnak a legutóbbi találkozásukkor azt mondta, hálás azért, hogy fogadta őt, holott a diplomáciai protokoll szerint azt kellett volna mondania, örül, hogy létrejött a találkozó, ezzel hangsúlyozva, hogy egyenrangú felekről van szó. Máskor azt mondta az orosz elnöknek, hogy az ő dzsúdótankönyvéből tanulnak itthon. A kazah Nazarbajevet a magyarok tiszteletbeli elnökének nevezte, a kirgiz elnöknek pedig azt mondta, hogy nálunk hatalmas kultusza van a kirgiz kultúrának.
Nem kölcsönös udvariaskodásról van szó, hiszen tőlük nem kap hasonló bókokat, hanem alattvalói hízelgésről. Őszintén nem érti, hogy a Nyugat miért nem szereti az erős embereket, mint Putyin, Erdogan, Hszi Csin-ping vagy Trump. Hiába igaz, hogy mi az unió tagjai vagyunk, nem börtönöznek be, nem ölnek meg ellenzékieket, újságírókat, gazdasági szereplőket, sok esetben mégis Oroszország a minta. Az orbáni illiberális állam ideológiája nagyon sok hasonlóságot mutat az orosz Alekszandr Dugin eurázsiai ideológiájával és Vlagyiszlav Szurkov „szuverén demokrácia” felfogásával.
HVG: Abban viszont részben igaza van, hogy a háborús szankciók nem küldték padlóra Oroszországot, viszont az európai gazdaságot, főleg a németet, megviselték.
Szent-Iványi István: Az orosz gazdaság valóban nem olyan sérülékeny, mint sokan várták, az orosz társadalom toleranciaszintje pedig jóval magasabb, mint a nyugatié. Kína és India is segíti Oroszországot nagyarányú vásárlásaival, de ez nem helyettesíti az elveszett európai gazdasági kapcsolatokat. Kína például nem támogatja újabb gázvezeték építését, eszében sincs magát egyoldalúan kiszolgáltatni és Oroszországhoz kötni. Európát valóban megviselte a háború, valóban gondok vannak a versenyképességgel, de a német gazdaságnak nem az a baja, hogy le kell mondania a már nem is annyira olcsó orosz energiahordozókról, hanem az, hogy elkényelmesedett, és elmulasztotta a digitális átállást.
HVG: Mi a helyzet Amerika és Európa viszonyának kiegyenlítetlenségével?
Szent-Iványi István: Ez kétségtelenül igaz. Az az oka, hogy Európa nem rendelkezik olyan katonai potenciállal, hogy meg tudja magát védeni. Macron francia elnök már egy ideje arról beszél, hogy többet kellene szánni katonai kiadásokra, nagyobb együttműködésre kell törekedni az európai hadseregek között, létre kell hozni az európai stratégiai autonómiát. Ha ez megtörténik, akkor nem leszünk alárendelt szövetségesei az USA-nak. De jelenleg nem szabad lemondani az amerikai szövetségről, mert akkor védtelenné válunk. Márpedig Orbán éppen ezzel kacérkodik.
HVG: Az sem igaz, hogy Oroszországgal új kiegyezés kell?