Háború felé tolhatja a közel-keleti helyzetet a csipogós támadás – a libanoni akciót és annak következményeit tárgyalja a világsajtó
A Guardian, a Süddeutsche Zeitung, a Bloomberg és a Washington Post is foglalkozik a meghekkelt elektronikai eszközökkel végrehajtott akcióval. Könnyen visszatérhet a demográfiai apály Magyarországon, írja a Times. Hollandia mentességet szeretne, hogy ne kelljen alkalmaznia közös menedékpolitika előírásait, írja a FAZ. Kína mozgatja a szálakat Oroszország, Irán és Észak-Korea számára a NATO-val szemben jelenti ki a Times.
Süddeutsche Zeitung
Orbán Viktor továbbra is megköti magát, így változatlanul veszélyben van az Ukrajnának előirányzott, több milliárd eurós hitel. Mint emlékezetes, Európa és az USA úgy döntött, hogy 50 milliárdos kölcsönt ad Kijevnek, a törlesztés fedezetét a nyugaton befagyasztott orosz állami javak kamata adná.
Csakhogy a magyar politikus abban bízik, hogy Trump győz és akkor az egész ügylet lekerül a napirendről. Ezért nem hajlandó egyelőre megszavazni, hogy ne hat hónaponként, hanem csupán 3 év múlva vegyék elő újra, mi legyen a zárolt orosz követelésekkel. Ebbe viszont az USA nem kíván belemenni, hiszen ha az EU netán időközben feloldja a tilalmat, akkor Washingtonra hárul az anyagi következmények zöme. Azon kívül nem szeretné évente kétszer kitenni magát a magyar fél zsarolási potenciáljának.
Első pillantásra talán furának tűnik, hogy egyetlen kormány megtorpedózhat olyasvalamit, amit eredetileg a G7-ek határoztak el, de mégis így van. A megállapodásnak ugyanis részese az Unió, így érvényes Orbán vétójoga. Ezért a miniszterelnök most húzza az időt és csak november 5-e után hajlandó érdemben nyilatkozni a kérdésben.