“Mindig egyedül jött. Persze, sokan járnak egyedül, de még csak nem is ismerek senkit, aki őt ismerné. Simán el tudom képzelni, hogy belekeveredett valamibe” – ezt annak a budapesti rajziskolának a vezetője mondta a HVG-nek, ahova a robbanó csipogó-ügy magyar leágazásának főszereplője egészen fél évvel ezelőttig járt.
Amennyire hosszú Arcidiacono-Bársony (máshol Bársony-Arcidiacono) Cristiana Rosaria önéletrajza, legalább annyira rejtélyes figura. Az állítólag (ebben a történetben még sok állítólag lesz) magyar anyától és szicíliai apától származó, 1975-ös születésű nőről a Reutersnek azt mondta egy iskolatársa, hogy a kelet-szicíliai Catania közelében fekvő Santa Venerinában nőtt fel, és a közelben járt középiskolába.
A középiskola után fizikát végzett egy cataniai egyetemen, később a londoni UCL-en ugyanebből doktorált. Ebből az időből – a 2000-es évek végén, a 2010-esek elején járunk – még vannak megerősített ismereteink arról, mivel foglalkozott Arcidiacono-Bársony, akiről édesanyja azt nyilatkozta pénteken az AP-nek:
fenyegetéseket kapott, és “jelenleg a magyar titkosszolgálatok által védett biztonságos helyen van”.
Az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) ezt tagadja, a Telex megkeresésére azt írták: „Az információ nem igaz. Magyarországon a nemzetbiztonsági védelem alá eső személyek körét jogszabály rögzíti. Az érintett hölgy nem tartozik a védetti körbe, így védelmet nem kaphat.” Hozzátették ugyanakkor, hogy szerda óta többször is meghallgatták. „A vizsgálat eredményeiről a nemzetközi partnerszervezeteket és az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságát folyamatosan tájékoztatjuk! A vizsgálat eddigi eredményei egyértelműen tisztázták, hogy az úgynevezett csipogók Magyarország területén sosem jártak, legyártásukban vagy átalakításukban magyar cég vagy magyar szakember semmilyen formában nem működött közre!” – írták.
“Azt mondta, valami nemzetközi cégnek dolgozik, és sok időt tölt külföldön”
A HUN-REN Atommagkutató Intézet munkatársa, Kövér Ákos azt nyilatkozta a HVG-nek, hogy 2006-2007 tájékán, amikor a UCL-en dolgozott, segített Arcidiacono-Bársonynak a PhD-ja megszerzésében, és közös tanulmányokat is írtak. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) is megerősítette nekünk, hogy “egy ilyen nevű személy 2008–2009-ben kilenc hónapig gyakornok volt náluk”. Egy atomenergiával foglalkozó olasz szakember szintén megerősítette lapunknak, hogy 15 évvel ezelőtt dolgoztak együtt.
Arcidiacono-Bársony ezután a jelek szerint Párizsba költözött, ahol az UNESCO-nak dolgozott, később pedig a Laboratoire des sciences du climat et de l’environnement-nak, azaz az LSCE-nek, egy francia klímakutató csoportnak. Mindeközben további diplomákat szerzett különböző jó nevű londoni egyetemeken, egyet fenntartható fejlődésből (SOAS University of London), egyet politológiából (LCE) – legalábbis az önéletrajzai szerint.
A karrierjében idáig, 2011-12-ig, nincsen semmi különös. Intelligens fiatal nőnek tűnik, aki jó egyetemekre jár, társasági életet él, állítólag 7 nyelven beszél, utazik, gyakornok és kutató nagy nemzetközi szervezeteknél. A furcsaságok ott kezdődnek, hogy különböző életrajzaiban gyakran másképp van feltüntetve, mikor szerezte meg utolsó két diplomáját.