Nemzetközi lapszemle: Orbán Balázs általában ékesszóló, de most nagy hibát követett el
1956-ot a Der Standard is a Fidesz alapmítoszaként értékeli, azt érte támadás, ráadásul házon belülről.
Der Standard
Orbán Viktor “visszafüttyentette” politikai igazgatóját, aki vitatható kijelentést tett az Ukrajna elleni invázióról, illetve ’56-ról. A fideszes “tudatipar” kulcsfigurájáról van szó, Orbán Balázs áll például az eurómilliárdokkal kistafírozott Matthias Corvinus Collegium (MCC) élén, amelynek feladata többek közt az, hogy nemzetközi hálózatot építsen a konzervatív jobboldaliság, illetve a neocon értelmiségi támogatóiból
A politikai igazgató általában igen ékesszólóan szokott beszélni, de most nagy hibát követett el. Hiszen a Szovjetunió annak idején vérbe fojtotta a forradalmat, kommunista rendszert emelt hatalomra és további 33 évre az uralma alatt tartotta az országot.
Ugyanakkor 56 a demokratikus Magyarország és a Fidesz alapmítosza. Az immár autokrata miniszterelnök egykor úgy lett közismert, hogy Nagy Imre és társainak újratemetésén gyújtóhatású beszédet tartott.
Az egykor liberális, nyugatbarát, városi párt főnöke mára meleggyűlölő és oroszbarát kliensrendszert alakított ki. Az orosz invázió ügyében Orbán egyre-másra úgy táncol, ahogy a Kreml fütyül – állapítja meg a budapesti tudósító, Gregor Mayer.
Politico
Szijjártó Péter kitart amellett, hogy még jobban el kell mélyíteni a magyar-orosz gazdasági együttműködést. A miniszter New Yorkban, az ENSZ-Közgyűlés ülésszaka alkalmából a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozott és az mondta, hogy nem csupán a politika, hanem az üzleti világ is a kapcsolatok bővítését szorgalmazza.
Egészen pontosan úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány nem szereti a szankciókat, bár az európai szabályok miatt eleget kell tennie azoknak, de nagyon nyíltan viszonyul a viszony kiterjesztéséhez minden olyan területen, amelyet nem érintenek a megtorló intézkedések.
A portál megkereste a magyar külügyi tárcát, hogy az értelmezze a kijelentést, de választ nem kapott. Ugyanakkor egy sor tagállam miniszterei bojkottálták a soros magyar elnökség jó néhány tanácskozását, mivel mind inkább elegük van abból, ahogyan a magyar fél viselkedik Moszkvával.
Der Standard
Észak-Macedónia egyre inkább lemarad az EU-ba vezető úton, ugyanakkor a korábbi első számú reménység mind inkább Magyarország, Kína és Szerbia befolyása alá kerül. A belépési tárgyalások megkezdését Bulgária akadályozza, mert el akarja érni, hogy a szomszéd országban élő bolgár kisebbség jogait foglalják bele az alkotmányba.
Ennek a nacionalista-hegemón követelésnek azonban nem sok az esélye. Viszont a macedón parlament a hónap közepén törvénybe iktatta, hogy az ország 500 millió eurós hitelt vegyen fel egy részben állami magyar banktól. A bírálók szerint a pénzt Kínától származik és veszélyes precedenst jelent az államadósság megnövelésével.
A kölcsönről a két kormányfő állapodott meg a júliusi washingtoni NATO-csúcs margóján. Mickoski nacionalista ösvényt célzott meg, így még kevésbé valószínű, hogy létrejön az egyezség Szófiával. A korábbi szociáldemokrata védelmi miniszter, Sekerinszka szerint Oroszországnak is benne van a keze, hogy Észak-Macedóniának esélye ne legyen csatlakozni az Unióhoz.