Bloomberg: Trumpos meglepetéssel készülhet Orbán az EU-csúcsra

6 perc

2024.11.01. 15:18

2024.11.01. 15:18

Az Unió döntésképtelen, Orbán Viktor jelentős súlyhoz jut – elemez a Die Welt. Napjainkban a populizmus fenyegeti a demokráciát, de le lehet győzni – foglal állás a Washington Post. Az Economist Kamala Harrisre szavazna az amerikai elnökválasztáson. Nemzetközi lapszemle.

Die Welt

Orbán szabotál, de közben kihasználja, hogy veszélyesen átalakul a közhangulat Európában. A politikus kerékkötőnek számít, ám most egy lépéssel tovább megy: leplezetlenül alávág a szövetségesek stratégiájának – írja Varsóból Philipp Fritz, aki úgy látja, hogy a magyar kormányfő már a következő lépést tervezi, bár az már a kormányfő szemében is provokatív volt, hogy elutazott Tbiliszibe.

Közben Európa nem fut jó formát. Az EP választásai megbízottai csupán egyenetlenségekről beszélnek. A jelek szerint sem Brüsszelben, sem Washingtonban nincs senki, aki alapvetően kétségbe vonná az eredményt. Ez a lyukat most éppen Orbán tölti ki. Azonnal legitimitást kölcsönzött a választásnak.

A grúz fricska, valamint hogy igyekszik Moszkvához törleszkedni, abba a vonalba illeszkedik bele, hogy a politikus újabban egyre magabiztosabban lép fel és a külpolitikában mind keményebb. Azt a benyomást igyekszik kelteni, hogy Moszkva kész a párbeszédre. Amikor a nyáron a Kremlben járt, igazából Putyin szolgálatába állt.

Magyarország az EU-ban az orosz elnök képviselőjeként lép fel. Arra számít, hogy a Nyugat meggyengül, rövidtávon veszi az energiahordozókat az oroszoktól, a kínaiaktól pedig befektetéseket vár. Ránézésre nem is rossz az eredmény.

Hegedűs Dániel, a Német Marshall Alapítvány szakértője azt mondja, hogy a tbiliszi úttal szintet lépett Orbán részéről az akadékoskodás. Hegedűs szerint a politikus célja kettős: megosztani az Uniót és meglőni a közösség irányvonalát Grúzia ügyében. Emellett a jobboldali populisták, illetve nacionalisták sikerei láttán igazolva látja saját magát.

Ám valójában zavaró tényező az európai külpolitikában – mutat rá Hegedűs. Brüsszel befagyasztotta a bővítési folyamatot a Grúz Álommal és Orbán épp ennek a pártnak gratulál. Ily módon legitimálja szövetségesét, ugyanakkor szabotálja az EU-t, arról nem beszélve, hogy beleavatkozik a grúz belügyekbe.

Az Unió viszont itt áll megfürödve, részben saját döntésképtelensége, részben a magyar vezető ravaszsága miatt. A politikus felismerte, hogy a kontinens némiképp belefáradt a háborúba és nincs kedve aktívan fellépni az európai értékekért az autokratákkal szemben.