Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyeztet rendszeresen az amerikai milliárdos, Elon Musk, akinek SpaceX nevű cége szoros kapcsolatban áll az Egyesült Államok katonai és hírszerzési szerveivel – tárta fel a Wall Street Journal. A lapnak számos jelenlegi és korábbi amerikai, európai és orosz tisztviselő megerősítette, hogy Putyin és Musk személyes, üzleti és geopolitikai kérdésekről is eszmecserét folytat.
Több forrás arról számolt be, hogy az orosz elnök a kínai államfőnek, Hszi Csinpingnek tett szívességből arra is megkérte a milliárdost, hogy ne tegye elérhetővé Tajvan területén a Starlink műholdas internetes szolgáltatását.
Musk idén a republikánus elnökjelölt, Donald Trump egyik legfontosabb támogatójává lépett elő, és Trump esetleges győzelme esetén kormányzati szerephez is juthat. A lap szerint Musk és Putyin kapcsolata előre jelezheti, hogy ha a republikánus jelölt nyeri a választást, újraindulhat a párbeszéd az Egyesült Államok és Oroszország között, ugyanakkor az egyeztetések nemzetbiztonsági kérdéseket is felvethetnek a jelenlegi ellenséges viszonyra való tekintettel.
Musk az egyedüli adományozója annak a szervezetnek, amely a csatatérállamok Trump-szavazóit próbálja mozgózítani.
A Wall Street Journal emlékeztet, hogy az amerikai állami szervekkel való kapcsolata révén Musknak egyedülálló rálátása van az amerikai űrprogram érzékeny részleteire. A milliárdos SpaceX nevű cége, amely a Starlinket is működteti, 2021-ben 1,8 milliárd dolláros megbízást nyert el, amelynek részleteit titkosították, és a Pentagon, illetve a NASA legfontosabb partnere az űreszközök feljuttatásában. Egyes minősített információkhoz is hozzáférhet.
Elon Musk a lap megkereséseire nem reagált. Korábban abszurdnak nevezte azokat a kritikákat, amelyek szerint Putyin „apologétája” lenne, és azt állítja, hogy cégei minden másnál többet tettek Oroszország aláásására.
Egy, az ügyre rálátó forrás szerint az amerikai kormány számára dilemmát jelent, hogy rá van utalva a milliárdos cégeire. A SpaceX juttat fel az űrbe a nemzetbiztonság szempontjából létfontosságú műholdakat, és szállítja a NASA űrhajósait a Nemzetközi Űrállomásra. Ugyanakkor a forrás szerint a kormányban nem merült fel, hogy Musk biztonsági kockázatot jelentene.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov szerint Putyin és Musk egyetlen alkalommal egyeztetett telefonon technológiai kérdésekről.
Trump kampánystábjának egy szóvivője pedig közölte: Elon Musk generációja egyedülálló iparági vezetője, akinek ötleteiből és hatékonyságából a rosszul működő szövetségi bürokrácia egyértelműen profitálna. Putyinról szólva a szóvivő hozzátette, hogy egyetlen elnökjelölt van versenyben, akinek hivatali ideje alatt az orosz elnök nem támadt meg más országot, ez pedig Trump. A szóvivő szerint a republikánus elnökjelölt külpolitikája eltántorítaná Oroszországot az agressziótól, és véget vetne az ukrajnai háborúnak.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.