Boldoggá tesz az ölelés, de óvatosan bánjunk vele

A legjobb természetes vérnyomáscsökkentő és kapcsolatépítő „szer” – állítják kutatók a napokban világnappal ünnepelt ölelésről. De miért erősíti az önbizalmat is? Milyen betegségeket gyógyíthat? Kiknek írják fel receptre és kiket irritál? És tényleg működik egy párnával is?

  • HVG Pszichológia 360 HVG Pszichológia 360
Boldoggá tesz az ölelés, de óvatosan bánjunk vele

Hányféle érzelmet és lelkiállapotot fejezhet ki egy ölelés? Izgatottságot, boldogságot, szomorúságot, vigasztalást, gyengédséget, vágyat… Talán ennek is köszönhető, hogy évente több napon „ünneplik” ezt az univerzális gesztust. Az Egyesült Államokban például január 21-én van a Nemzeti Ölelés Napja, de világszerte (és Magyarországon) július első szombatján, október 15-én vagy épp mostanában, december 4-én is erre a szép és bensőséges mozdulatra irányul a figyelem.

Nem véletlen, hiszen, túl az érzelmek kifejezésén, hosszan lehet sorolni, milyen jótékony élettani és lélektani hatásai vannak, ha két ember megöleli egymást. Az első életévekben egyenesen létfontosságú az – elsősorban anyai – dédelgetés, bizonyíthatóan jelentősen hozzájárul a gyermek testi-lelki fejlődéséhez, az érzelemszabályozás megtanulásához, a testtudat kialakulásához. Felnőtt korban pedig a testi-lelki jóllét fenntartását segíti, növeli az alkalmazkodóképességet, és közvetíti az intim kapcsolatok pozitív mentális és fizikai hatásait.

Orbánék lopva az egyénre terhelik a kockázatokat, és piacosítják a családpolitikát 

Orbánék lopva az egyénre terhelik a kockázatokat, és piacosítják a családpolitikát 

Cunamiként zúdítja a kormány a támogatásokról szóló bejelentéseket az emberekre a Pride miatti blamázs óta, hátha ezzel szavazókat nyer vissza. Pedig ezek a támogatások valójában azt mutatják, hogy az állam továbbra is igyekszik kivonulni a szociálpolitikából, és az egyénre próbál hárítani minden felelősséget – mondja Kramarics Szandra, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatója.