Osztrák szakértői ötlet: Az EU Orbánt küldje Trumphoz egyeztetni a vámokról
Az Osztrák Gazdaságkutató Intézet elnöke, Gabriel Felbermayr szerint az új amerikai elnöknél sokat számít a személyes rokonszenv, ezért lehetne alkalmas Orbán tárgyalni vele a vámháború elkerüléséről. A The Times szemleírója szerint a liberálisoknak nem szabadna fülüket, farkukat behúzva nézniük, hogy Trump ismét elnök lesz, mert ő egy zsarnok. Miként bánjunk a diktátorokkal – ehhez ad receptet a Springer-konszern Igazgatóságának elnöke. Amerika új, úgynevezett farkasharcos diplomáciája Kínával szemben maradandó károkat okozhat a Nyugatnak – figyelmeztet a New America agytröszt igazgatója. Donal Trump beiktatása előtt ezek a témák uralják a világ lapjait.
Bloomberg
American Enterprise Institute elemzője, a Johns Hopkins Egyetem tanára Hal Brands azon a véleményen van, hogy a világ hozzászokik Donald Trumphoz. A visszafogott, sőt derűlátó reakció azt jelzi, hogy nem csupán megváltoztak a várakozások, hanem a kormányok, a közvéleménnyel együtt valamelyest trumpizálódtak.
Brands emlékeztet arra, hogy a legfrissebb felmérés szerint az európaiak nem bíznak a politikusban, de hivatalos részről sok fenntartás nem hangzott el vele kapcsolatban. Sőt olyanok rohantak hozzá a birtokára, mint Emannuel Macron francia elnök és Mark Rutte NATO-főtitkár.
Általános a reménykedés, hogy segít véget vetni mindkét háborúnak. Ugyanakkor a bírálók azt hozzák fel ellene, hogy az oroszokhoz és a kínaiakhoz hasonlóan ő is szétverné az Egyesült Államok vezette világrendet. Ám a külvilág nagy része azt érzékeli, hogy nem érdemes nagyon ugrálni ellene, mert ráfizet, aki megteszi. Példa rá Németország, ahonnan az első négy év alatt kivonták az amerikai csapatok csaknem egyharmadát, miután Angela Merkel kancellár összecsapott Trumppal.
Azon kívül Biden külpolitikája szakavatott volt, ám a nemzetközi porond mégis kaotikusabb, erőszakosabb, mint 4 éve volt. És úgy néz ki, hogy a világ Washingtonban is változást vár. Ez feltehetőleg úgy csapódik majd le a nagypolitikában, hogy az Egyesült Államok az eddiginél kisebb szerepet vállal a rend fenntartásában, a valamit valamiért elv érvényesül nála.
A populisták és erősemberek: az indiai Narendra Modi, az orosz Vlagyimir Putyin, a kínai Hszi Csin-ping, az olasz Giorgia Meloni és Orbán Viktor lendületben vannak. Ám akik sokat remélnek Trumptól, azok megbánhatják, ha magára hagyja Ukrajnát, szétveri a nemzetközi kereskedelmet, és fokozza a zűrzavart. A reakció azonban egyelőre azt tanúsítja, hogy már a trumpi világban élünk.