Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Kiss Péterrel nem lett volna őszödi beszéd, a gazdasági válság pedig a Fideszt kapta volna derékba, és akkor 2010-ben nincs kétharmad – mondta a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója, Kiss Ambrus, aki már huszonévesen a politika sűrűjében találta magát kabinetfőnökként. Szerinte a Fidesz nem rossz a válságkezelésben, de a túlzott vagányságuk visszaüthet az országra. Hogyan élte meg, amikor rendőrök nézték át a lakását? Mit gondol a Tisza Pártról, amely állítólag azért támadta, mert DK-snak hitte? HVG-portré.
Milyen tanácsot adhatott egyetemistaként a szocialisták legtapasztaltabb politikusának, Kiss Péternek? Egyáltalán, hogy került a minisztériumba?
Mindig nevetek, amikor szörnyülködve számolgatják, hogy vezető politikusoknak hány tanácsadójuk van. Mert ezek zöme nem tanácsot ad. Ugyan milyen tanácsot adhattam volna neki? A szocialistáknál folyó fiatalítás részeként először a frakcióhoz kerültem gyakornokként, majd a minisztériumba.
Szóval inkább ön kapott tanácsokat? Mit tanult Kisstől?
Azt, hogy miként működik a közigazgatás. Azt is, hogy nem attól politikai vezető valaki, ha jó beszédeket írnak neki, és azt hatásosan el tudja mondani. Van olyan politikus, aki azt mondja, kérek egy kávét, és fogalma sincs, hogyan készül, mi kell hozzá, mert majd megoldja az apparátus. A másik pedig a folyamat minden fázisával tisztában van. Kiss Péter ilyen volt, és én ezt tanultam tőle.
Milyen volt húszévesen a politika sűrűjébe kerülni?
A Parlamentben volt az irodám, persze hogy nagyon menőnek éreztem, de ez csak pár hétig tart, aztán rájössz, hogy ez is csak egy munkahely, ahol éppolyan álmosak a hétfők, mint máshol.
Ha 2004-ben Kiss Péter lett volna a miniszterelnök, másként alakult volna az ön sorsa. Nem sajnálta?
Lehet, hogy Kiss Péterrel nem lehetett volna nyerni 2006-ban, de nem lett volna őszödi beszéd, a gazdasági válság pedig a Fideszt kapta volna derékba, és akkor 2010-ben nincs kétharmad.
Milyen volt belülről látni 2008 után a kormány összeomlását?
Az egyik szárny próbálta enyhíteni a szociális válságot, a másik oldalon a Bajnai-kormány igyekezett megfelelni a pénzpiacoknak, amelyek fölött ott lebegett a görög példa, és minél nagyobb és transzparensebb megszorításokat követeltek. De tanultak a hibáikból, a Covid-válságot már megengedőbben kezelték.
És a Fidesz mit tanult belőle?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.