NATO-tábornok: Még sosem volt ekkora esélye, hogy katonai összecsapás legyen a szövetség és Oroszország között

10 perc

2025.01.27. 09:30

2025.01.27. 09:30

A Springer konszern vezetője a nyilvánosság előtt bírálja jó barátját, Elon Muskot, Donald Trumpról, a kínai gazdaság bajairól és a soá tanulságairól írnak a lapok a holokauszt emléknapon. Válogatásunk a nemzetközi sajtóból.

Guardian

Nem szabad hagyni, hogy feledésbe merüljön a holokauszt, a túlélők vallomása pont olyan fontos, mint idáig bármikor. Így foglal állást a szerkesztőség, amely felidézi, hogy 10 éve még 300-an gyűltek össze az egykori lágerlakók Auschwitzban ezen a napon, a tábor felszabadulásának évfordulóján, ma mindössze 50-en lesznek.

Egymillió zsidót küldtek annak idején a gázkamrákba, lengyelek, romák, szovjet hadifoglyok, melegek, politika elítéltek és mások mellett. A település neve eggyé vált a gonosszal. Lehet, hogy az ottani múzeum részben gyakorlati megfontolásokból döntött úgy, hogy idén politikusok nem mondhatnak beszédet. A soá emléke gyakorta politikai viták tárgya a lengyeleknél.

A túlélők száma gyorsan csökken, visszaemlékezésük egyszerre nagy hatású és szükséges. Soha többé – mondták ki 1945-ben először Buchenwaldban, de újra és újra ismétlődnek a népirtások. Az idén lesz a szrebrenicai mészárlás 30. évfordulója.

Európában jön fel a szélsőjobb. A múlt héten a világ leggazdagabb embere, Musk olyasmit mutatott be az elnöki beiktatás során, amit széles körben náci karlendítésként értelmeztek. Előzőleg helyet adott az X-en az AfD vezérének, aki azt fejtegette, hogy Hitler kommunista volt.

Trump fasiszta retorikához folyamodott, amikor kirohant a „férgek” ellen és azzal vádolta a migránsokat, hogy azok mérgezik a nemzet vérét. Az antiszemitizmus soha nem tűnt el, mint ahogy fennmaradtak a fanatizmus más formái is. Auschwitzot rengeteg formában magunk mögött lehet hagyni, az első lépés az hozzá, hogy emlékezzünk, mi is zajlott ott.