Egy halászfaluból indulva álmodta meg a maga szép új világát a DeepSeek alapítója

6 perc

2025.02.15. 09:30

Amerikai típusú karriert befutva építette fel a DeepSeek kínai alapítója az USA technikai fölényét megingató mesterségesintelligencia-modelljét. Még nem tudni, a rezsim mekkora szabadságot engedélyez neki.

Tökéletes volt az időzítés. Aznap, amikor a világot, s különösen az amerikai csúcstechnológiai elitet meglepte – a tőzsdén kisebb pánikot okozva, ezermilliárd dollárnyi kapitalizációt eltüntetve – az R1 chatbotjával, a felfordulásért felelős Liang Ven-fenget, a DeepSeek alapítóját és vezetőjét Li Csiang kínai miniszterelnök vendégül látta egy technológiai kerekasztalon. A meghívottak között Liang volt az egyetlen, aki a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztőit képviselte.

Nem tudni, a kínai hierarchia második embere mit mondott neki, s egyáltalán, sejtette-e, hogy néhány órával később a tengerentúlon Amerika újabb Szputnyik-pillanataként értékeli a történteket Marc Andreessen, az első internetes böngésző, a Netscape egykori elkészítője, a Szilícium-völgy egyik legismertebb kockázati tőkése.

Liang Ven-feng, a DeepSeek alapítója
Profimedia

A kínai online világban is rácsodálkoztak a 40 évesen is kölyökképű Liangra, akit nemzeti hősként ünnepelnek, mert megmutatta az amerikaiaknak, hogy a kínai tudás semmivel sem marad el az övéktől, ráadásul a DeepSeek töredék áron tanította be a chatbotját arra, amit annak tengerentúli riválisai tudnak.