Nemzetközi lapszemle: Minél előbb elhúz Fico, annál jobb
Új Jalta helyett új Helsinkit vár a finn elnök, Trump sokkterápiájának hatásait elemzi a Bard College professzora, Robert Fico jövőjéről ír a Süddeutsche Zeitung. Válogatásunk a világlapokból.
Frankfurter Rundschau
A populisták a Fidesztől a PiS-en át egészen Donald Trumpig azt hangoztatják, hogy az igazi demokráciát védelmezik, ám valójában támadják a jogállami intézményeket. Egy mitikus múlthoz akarnak visszatérni, abból élnek, hogy az mondogatják: korábban jobb volt. Egyben igyekeznek bizonyítani, hogy a demokrácia nem működik.
Olyan világot akarnak, amelyben híveik akarata minden fenntartás nélkül érvényesül a kisebbségek álláspontjával szemben. Ennek megfelelően Magyarországon és Lengyelországban engedelmességre szorították az Alkotmánybíróságot, aláásták a hatalmi ágak megosztását és alávágtak a médiának. Ez a demokrácia, illiberális módra – mutat rá Marcel Lewandowsky, a Mainzi Egyetem populizmusszakértője az interjúban.
A jobboldali-populista pártokon belül vannak erős autoriter, illetve fasiszta irányzatok. De az ilyen mozgalmak vonzereje alapvetően azon alapszik, hogy igazi demokráciát ígérnek. Azt hajtogatják, hogy a nép szavának abszolút módon kell érvényesülnie. Ami ennek útjában áll, az a szemükben csupán az elit fondorkodása, hogy elnyomja az embereket.
Hogy mindez hová vezet, azt jól látni a magyaroknál, a lengyeleknél, valamint az USA-ban: tekintélyuralomhoz. És ez nem csupán átmeneti jelenség. Németországban minél jobban megerősödik az AfD, annál nagyobb lesz a nyomás a többi párton. Rövid távon aligha lehet elkerülni az együttműködést a jobboldali populistákkal.
Hosszú távon viszont azt kell látni, hogy Alice Weideléket nem gyöngíti meg, ha a többiek futnak utánuk a fő téma, a migráció kérdésében. Inkább olyasmit kellene napirenden tartani, mint a gazdaság, a környezetvédelem, valamint az adózás. A bevándorlás ügyét meg kell oldani, de az nem jó a demokratikus erőknek, ha csak erről megy a paláver.