Már törvénymódosítással is védi a hazatoloncolástól korrupcióval vádolt lengyel szövetségesét a kormány
Nemcsak az Európai Unió, de a saját jogszabályait is figyelmen kívül hagyja Magyarország, amikor az európai elfogatóparancs ellenére december óta nem hajlandó bíró elé állítani a Magyarországra menekült Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyminiszter-helyettest. Egy hírverés nélkül elfogadott törvénymódosítással most megtalálták annak a módját is, hogyan védjék meg a PiS korrupcióval vádolt politikusát, ha mégis bíró elé kerülne az ügy. Ehhez nem kellett más, mint Polt Péter és a Varga Zs. András vezette Kúria helyzetbe hozása, amivel a jövőben akár minden politikai szövetséges menedéke garantálva lehet.
A Parlament épületével a háttérben, egy budapesti teraszról adott interjút decemberben a lengyel Polsat News hírtelevíziónak a lengyel Jog és Igazságosság egykori igazságügyminiszter-helyettese. A helyzet pikantériája, hogy Marcin Romanowski ellen ekkor már érvényben volt az az európai elfogatóparancs, melyet tavaly december 19-én adott ki a varsói bíróság. A Magyarországra menekült politikus ellen Lengyelországban súlyos korrupciós bűncselekmények miatt emeltek vádat, amelyek között szerepel a szervezett bűnözői csoportban való részvétel és közpénzekkel való visszaélés is.
Hivatalosan nem cáfolt információk szerint Romanowski azóta is Budapesten tartózkodik. Ezt megteheti, hiszen a Fidesz-szövetséges PiS politikusának a magyar kormány politikai menedékjogot adott arra hivatkozva, hogy ügye hazájában nem részesülne tisztességes, politikai befolyástól mentes elbírálásban. (Tették ezt úgy, hogy uniós országok egymás állampolgárainak egyáltalán nem, vagy csak nagyon kivételes esetekben adhatnak menedékjogot.)
A magyar kormány húzásából hatalmas politikai botrány lett, ami odáig vezetett, hogy a lengyel külügyminisztérium nemcsak bekérette a magyar nagykövetet, hanem a lengyel EU-elnökség nyitórendezvényére sem hívta meg. A lengyel külügyminiszter-helyettes pedig azt is kilátásba helyezte, hogy az Európai Unió Bírósága elé viszi az ügyet, ami gyakorlatilag a mélypontra juttatta az elmúlt időszakban amúgy sem túl rózsás lengyel–magyar kapcsolatokat.
Romanowski pedig eközben szabadon éli világát Magyarországon, és úgy tűnik, már tényleg nem kell tartania attól, hogy a lengyel igazságszolgáltatás előtt kelljen felelnie a vádakra. A magyar törvényhozók ugyanis a politikai menedékjogra hivatkozva arról is gondoskodtak, hogy ha véletlenül mégis az európai elfogatóparancs végrehajtásáról dönteni jogosult magyar bíró elé kerülne Romanowski ügye, akkor se legyen lehetséges „törvénysértő átadás”.
Hogy mi a törvénysértő átadás, azt pedig a legfőbb ügyész és végezetül a Kúria döntheti el.