Miért gyűlöli országa fővárosát Orbán, Trump és a többi autokrata?
Trump halottnak akarja látni Európát. Az amerikai Szenátus sújtsa szigorú szankciókkal Oroszországot, mert Putyin csak a bolondját járatja Trumppal. Putyin ideges, főként, miután Moszkvában felrobbantották az autóját. Engedjék indulni Le Pent az elnökválasztáson, mert bár a bűnösnek lakolnia kell, ennek nem ihatja meg a levét a demokrácia. Témák és vélemények a világsajtóból.
Spiegel
Trump kiábrándítja azokat a populistákat, akik bíztak benne. Zűrzavaros vámpolitikájával az elnök a gazdaságot hívta ki maga ellen, azzal pedig a demagógokat billenti ki lelki egyensúlyukból, hogy Putyin kedvét keresi. Olyannyira, hogy felerősödhet az ellenszél saját táborától – fejti ki véleménycikkében Michael Sauga Brüsszelből.
Az amerikai gazdaság olyan mértékben elbizonytalanodott, hogy ma már egyáltalán nem hozza szóba a korábban várt „aranykorszakot”, sokkal inkább inflációtól és recessziótól fél. A külpolitikában végrehajtott birodalmi és Moszkva-barát váltás pedig a populistákat kényszeríti defenzívába. Ráadásul egyre népszerűbb a politikai közép.
Az első repedések akkor jelentkeztek, amikor az elnök megalázta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a Fehér Házban. A holland szélsőjobboldali Geert Wildersnek ez egyáltalán nem tetszett, Orbán viszont nem győzte magasztalni az eljárásmódot. Itt is az látszik, hogy a nacionalisták internacionáléja önmagában ellentmondást hordoz.
Hogy Washington szemet vetett Kanadára és Grönlandra, az veszélyt jelent a kisállamok jobboldali-populista politikusai számára, és ezt nem csillapítja a közös kultúrharc a globalisták és a migránsok ellen.
Az pedig nem csupán az amerikai vállalkozói elitet sokkolta, hogy a Fehér Ház kész figyelmen kívül hagyni a piac jelzéseit. Dereguláció és adócsökkentés helyett merev ideológiát tapasztalni a hatalom részéről, az pedig árt az üzletnek.
A nemszeretem újságírók elleni bosszúhadjárat a jogállamot fenyegeti. A kiszámíthatatlan vámpolitika emelkedő költségekkel és csökkenő forgalommal jár. A konzervatív American Enterprise Institute politikai igazgatója katasztrófának minősítette a kormányzat gazdaságpolitikáját. Szerinte azt a káosz és kétbalkezesség jellemzi.