A Times tudósítója riadtan látta, hogy Kína nem vámokkal akarja lehagyni Amerikát

2 perc

2025.04.05. 05:43

2025.04.05. 05:43

Thomas Friedman kiment Sanghajba és meglátta a jövőt, egyúttal azt is, hogy mi a kínaiak válasza az amerikai korlátozó intézkedésekre.

Az álla is leesett az álmélkodástól a New York Times háromszoros Pulitzer-díjas újságírójának, amikor Sanghajban elvitték a Huawei új fejlesztési központjába. A saját kutatóközpont a kínai válasz arra a hat évvel ezelőtti amerikai lépésre, amikor nemzetbiztonsági megfontolásokból korlátozták az élenjáró technológia, így a félvezetők kivitelét Kínába.

A központ három év alatt készült el, száznégy egyedileg tervezett épületből áll, amelyeket a Disney-parkokat idéző egysínű vasút köt össze. A laboratóriumokban 35 ezren dolgozhatnak, de van száz kávézó, egy sor fitneszterem és egy csomó más nyalánkság is, hogy odacsábítsák a legjobb hazai és külföldi szakembereket.

A tudósító cikkében – amelynek címe Láttam a jövőt és nem Amerikában – bevallja: egészen riasztó volt mindezt közelről látni, hiszen azt érzékelte, hogy Kína nem vámokkal akarja lehagyni az Egyesült Államokat, hanem még több kutatóbázissal, a mesterséges intelligenciára épülő innováciával. És láthatólag lefőzi az amerikai vetélytársakat.