„Ez Putyin módszere” – pattanásig feszült a helyzet a hatalom és az Akadémia között
Súlyos politikai nyomás, per, méltatlan támadások és belső küzdelmek keserítik meg a legnagyobb presztízsű intézmény, az MTA 200. születésnapját, amit május 5-én ünnepel a testület.
„Felháborító és méltatlan, hogy a 200. évfordulót úgy kell ünnepelni, hogy épp megfosztják az Akadémiát a vagyonától, közben pedig Schmidt Mária hangján azzal fenyeget a hatalom, hogy még a költségvetésünket is megvonják. Ez annak a Putyinnak a módszere, aki néhány évvel ezelőtt gyakorlatilag megszüntette az orosz akadémiát” – foglalta össze sokak véleményét Gyáni Gábor történész, akadémikus. „Minden diktatúra tudomány-, értelmiség- és szellemellenes. Elsősorban a természeténél fogva kritikus humán- és társadalomtudományi értelmiséget akarja kiiktatni, hogy csak a klienseik maradjanak, a Schmidt Máriák, akik azt mondják, amit a hatalom hallani szeretne” – tette hozzá arra a kérdésre, vajon miért folytatja a kormány az Akadémia-ellenes politikáját, ami az intézetek 2019-es elvételével kezdődött, gyakorlatilag kiiktatva az MTA-t a tudományos kutatásból.
„Az Akadémiának 2002 óta élet- és természettudományos elnökei vannak, s a teljes vezetését is dominálja a természettudomány. Így a bölcsészeket és társadalomtudósokat diszkriminálják, alig várjuk, hogy jövőre tisztújítás legyen” – fogalmazott a történész. Kenesei István nyelvész, akadémikus pedig a Népszavában tette fel a kérdést: milyen jogon kéri számon Schmidt Mária, hogy akadémikusok tiszteletdíjat kapnak, amikor Széchenyi-díjasként ő ennél nagyobb összeget kap havonta? Ráadásul „a Széchenyi-díjasokat nem olyan objektív tudományos kritériumok szerint választják ki, mint az akadémikusokat” – tette hozzá.