A széllopó turbinák és egy gyermekagymentő akció
Nehéz lejönni az orosz energiahordozókról, miközben az is kiderült, hogy a szélturbinák egymás elől viszik el a szelet. De legalább az angliai St. Albansban a 14 éven aluli gyerekek többsége már nem használ okostelefont. Heti Kilátó.

A hét gazdasági kérdése: miért nehéz leválni az orosz energiahordozókról?
Magyarország az az EU-tagállam, amely a legnagyobb értékben vásárol – 4,68 milliárd euróért – orosz földgázt és kőolajat, a második helyen a Moszkvával ugyancsak baráti kapcsolatot ápoló Szlovákia áll 3,37 milliárddal. A DW által közölt grafikonok alapján mindezt úgy sikerült elérni, hogy a többi EU-tagállamhoz hasonlóan Magyarország is csökkentette a földgázimport mennyiségét, igaz, nem olyan arányban, mint például Litvánia, Románia vagy Szlovénia, ahova tavaly már egyáltalán nem érkezett orosz gáz.
Az Ukrajna elleni orosz háború 2022-es kiszélesedése óta tartó csökkenési tendencia a közeljövőben felgyorsulhat: legalábbis ezt szeretné az Európai Bizottság. Az EB idén azt kívánja elérni, hogy ne szülessen új megállapodás az unió tagországai és Moszkva között, 2027-re pedig teljesen számolják fel az energiaimportot. A cél ugyan nemes, ám sok szakértő szerint nehezen elérhető, mások szerint pedig egyenesen hibás. A háború előtti orosz függés gyors leépítése ugyanis az árak emelkedéséhez vezetett, s ezért fordulhatott elő, hogy az unió nem volt következetes az importcsökkentés erőltetésében.
Az orosz energiaexportot szabályozó korlátozások például nem terjednek ki a cseppfolyósított gázra (LNG), s ezzel több EU-tag élt is. Ennek következtében 2024-ben az uniós országok 18 százalékkal több vezetékes és LNG-gázt vettek Oroszországtól, mint egy évvel korábban. Ebben az élen járó Franciaország kihasználva fejlett LNG-struktúráját tavaly 81 százalékkal több LNG-t vett Moszkvától, mint 2023-ban, 2,68 milliárd euróval növelve meg az exportőr bevételeit.
Akadnak, akik úgy vélik, miután az EU lejön az orosz energiahordozókról egy másik, nem sokkal biztonságosabb függésbe taszítja bele magát. „Az USA arra használja hatalmi pozícióját, hogy nyomást gyakoroljon Európára az amerikai LNG vásárlása érdekében” – állítja a DW-nek nyilatkozó egyik elemző, aki szerint Donald Trump amerikai elnök aligha nevezhető megbízható partnernek.