Le Monde
Világszerte általában a közösségi hálóról szokták mondani, hogy eszközül szolgál a dezinformáció és a külföldi propaganda számára, ám ez Kelet-Európában nem így van: Magyarországon és Szerbiában leginkább a közmédia terjeszti az álhíreket és az illiberális eszméket. Ezt fejti ki közös cikkében Sabina Mihelj, illetve Vaclav Stetka, a brit Loughborough-i Egyetem két professzora.
Merthogy a két országban a médiapiac java része a populista erők vagy a hozzájuk kötődő üzleti körök ellenőrzése alatt áll, ezért a digitális tér az illiberális erőkkel szembeni ellenállás terepe lehet. Orbán Viktor gyakorlatilag gyarmatosította a sajtó többségét, a közmédiát pedig a hivatalos propaganda szócsövévé tette. Kezdve az MTVA-val.
Akik leginkább a világhálón teszik közzé politikai álláspontjukat, azok igen sokszor a demokrácia és a liberális értékek hívei. Ezért nem meglepő, hogy a digitális oldalak e két országban a civil társadalom mozgósításának eszközei lettek. A magyaroknál több véleményvezér is alaposan felerősítette a pedofilügy nyomán kirobbant botrányt. Magyar Péter jelentős mértékben a Partizán-interjúnak köszönheti, hogy berobbant a közéletbe.
A hagyományos sajtó igyekszik minimalizálni a tiltakozások jelentőségét, illetve a hatalmon lévő elit felelősségét, ezzel szemben a közösségi média független hírforrásként funkcionál. De nem lehet kizárni, hogy a két kormány korlátozza a működését, ha úgy dönt, hogy el kell hallgattatni az ellenzéki hangokat.