![A nászutas hólyaghurut nem csak a friss házasok megbetegedése](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/2796b05a-40db-4d22-bd6e-a6bc27890d0b.jpg)
A nászutas hólyaghurut nem csak a friss házasok megbetegedése
Gyakori vizelési inger, égő érzés és alhasi fájdalom: ezek lehetnek a „honeymoon cystitis”, vagyis a nászutas hólyaghurut tünetei. Azért hívják nászutas betegségnek, mert ilyenkor a párok általában intenzívebb szexuális életet élnek, amely növelheti a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ez csak az újdonsült feleségek betegsége: ebben a cikkben végigvesszük a legfontosabb tudnivalókat.
Miért alakul ki a nászutas hólyaghurut?
A testünk alapvetően „jól van kitalálva”, szeretne bennünket megvédeni a baktériumok és egyéb kórokozók ellen. Intim együttlét után a szakértők éppen ezért egy nagyon egyszerű dolgot javasolnak: a mielőbbi vizeletürítést. Ez leginkább a nők számára fontos, mégpedig anatómiai felépítésük miatt. A hólyaghurut kialakulásának hátterében az áll, hogy a női húgycső jóval rövidebb, mint a férfiaké. Vagyis a baktériumok sokkal könnyebben feljutnak a hólyagba, ezután pedig gyors szaporodásnak indulnak, ilyenkor már érezhetjük a húgyúti fertőzés tüneteit. A női test felépítésével kapcsolatban fontos megjegyezni a végbélnyílás közelségét is, ahonnan a bélbaktériumok a szexuális együttléttel járó mozgás során könnyen elérhetik a húgycső nyílását, és feljuthatnak a hólyagba.
Hogyan lehet megelőzni a nászutas hólyaghurutot?
A „honeymoon cystitis” megelőzése érdekében az együttlét utáni vizeletürítés mellett fontos a megfelelő higiéniai szokások betartása is, mint például az intim területek tisztán és szárazon tartása. Ez utóbbi csupán annyit jelent, hogy zuhanyozás után alaposan törölközzünk meg „odalent” is! Ugyanakkor a tisztítást ne vigyük túlzásba, hiszen az indokolatlan hüvelyöblítéssel (irrigálás) vagy a lúgos szappanokkal a hüvely védelmét biztosító tejsavbaktériumokat károsíthatjuk! Továbbá ajánlott bőséges mennyiségben vizet fogyasztani, hogy segítsen kiöblíteni a baktériumokat a húgyutakból.
Természetesen az is lehetséges, hogy mindent elkövetünk, hogy megelőzzük ezt a betegséget, de mégis megjelennek nálunk a tünetek. Sajnos, ha valaki hajlamos erre a problémára, akkor hiába az intimhigiénia. Ilyenkor érdemes konzultálni egy orvossal a megelőzési stratégiákról és a személyre szabott kezelésről, amelynek része lehet az is, hogy előre gondolkozzunk, és tartsunk a házi patikánkban olyan készítményeket, amelyek segíthetnek a bajban.
A nászutas hólyaghurut nem tartozik a fertőző betegségek közé, hanem egy bakteriális fertőzésről van szó, amely az együttlét következtében alakul ki. Mind a saját, mind a partnerünk bélflórájához tartozó baktériumok okozhatják, az intenzív nemi élet, a nem megfelelő higiénia, illetve az egyéni érzékenység pedig kockázati tényezőnek számít.
Hasznos, ha még időben, a tünetek korai megjelenésétől foglalkozunk vele. Ne vegyük félvállról, ha megjelennek a tünetek, hiszen minél hamarabb kezeljük, annál könnyebben megszabadulhatunk a betegségtől! Ha viszont súlyos vagy tartós a megbetegedés, mindenképpen orvoshoz kell fordulni! Az otthoni kezelési lehetőségek közé tartozik a bőséges folyadékfogyasztás, hogy a rendszeres vizeletürítéssel a baktériumokat is „kimossuk” az alsó húgyutakból, a meleg borogatások pedig segíthetnek enyhíteni az alhasi fájdalmat és a kellemetlen érzést. Az alapvető óvintézkedéseken túl számos gyógynövény vagy gyógynövény alapú termék áll már rendelkezésre, csak ügyeljünk arra, hogy megbízható, ellenőrzött minőségű készítményt vásároljuk!
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/fb997644-dad4-4fe9-a77e-618aca51abce.jpg)
Az oldalon elhelyezett tartalom az Urzinol forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk produkciójában a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.