HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Mit tegyen a szülő, ha észreveszi, hogy serdülő gyermeke szándékosan sebet ejt önmagán? Mi az, ami segít, és mi az, ami nem?

A falcolás a legismertebb önsértő magatartás, a testszövet szándékos, önkényes károsítása, megvágása valamilyen éles tárggyal. A tizenévesek a körmeikkel, borotvapengékkel, késekkel vagy akár tollsapkákkal csinálják a leggyakrabban. Az önkárosítás égési sérülések, bőrkivágás, hajtépkedés vagy akár önmagát ütögetés formájában is jelentkezhet.

A tinédzserek általában titkolják a szüleik, barátaik és más felnőttek előtt, hogy falcolnak. Amint a szülő a gyerek kezén, lábán sebeket, hegeket vesz észre, érdemes odafigyelnie. Azért is, mert a maradandó hegeket is okozó vagdosás kockázatos lehet: megsérülhet az artéria, és fennáll a fertőzés veszélye is.

Negatív megküzdési mód

Rendelje meg online!
HVG Extra Pszichológia

Ha valaki átélt már mélyebb lelki történést, tudja, hogy sokszor nehéz kifejezni a lelki fájdalmat, előfordulhat, hogy nincsenek rá szavaink. Az érzelmeknek szükséges valahogy formát ölteniük. A gyerekek, a serdülők a felnőtteknél kevésbé tudják szavakba önteni lelki szenvedésüket, inkább rossz viselkedéssel vagy valamilyen tünettel fejezik ki.

Nincs általános válasz arra, hogy pontosan mi okozza ezt a viselkedést, ezért – egyéni helyzetének, személyiségének tükrében – mindig komplexitásában kell megértenünk egy-egy kamaszt. A szorongó, depressziós, evészavaros, borderline személyiségzavaros vagy poszttraumás stresszben szenvedő, stressz, vagy fokozott nyomás alatt élő fiatalok mind magas kockázattal lehetnek önsértők. Ha az előtörténetben valamilyen trauma, elhanyagolás, abuzálás fordul elő, az is hajlamosít önsértő tevékenységekre.

A fiatalok, akik bántják magukat, legtöbbször egyfajta stresszmegküzdési módszerként használják – gyakran a nyugtalanító, belső feszültségeket okozó érzéseik kontrollálásának egyik útja lesz. Mások azért csinálják, hogy eltávolítsák maguktól a problémáikat (például a lelki szenvedést).

A düh, a szomorúság, a magányosság érzése, elutasítottság a kortársak vagy a szülők részéről, szociális problémák, családi viszályok, a szociális média használata (videón vagy fotón más fiatalok önvagdosásainak példája mint megküzdési lehetőség), mind olyan tényező, amit követhet falcolás.

Olvassa tovább Filep Orsolya pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben emberi kapcsolatainkkal foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!