HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Természetes törekvés a karrierépítés rögös útján, hogy minél jobb színben tüntessük fel eddigi eredményeinket. A releváns szakmai referenciák, az igazolható sikerek képesek növelni a díjszabásunkat, a munkadíjunkat, a havi bérünket. Gyakori azonban, hogy már-már komikumba hajló önfényezésbe megy át a túlzott bizonygatás.

„Egyszerre megtiszteltetés és hatalmas öröm számomra, hogy bejelenthetem: beválasztottak az öt legjobb jelentkező közé, akik sikeresen részt vettek a legelismertebb vizsgán, amely a tüzelőanyag-alapú járművek üzemeltetési készségeit és képességeit értékeli” – nagyot ment az a mém, amely egy sima jogosítványszerzést írt át a Linkedin nyelvére.

Ahogy az élet legtöbb területén, az emberek az online térben is megpróbálják jobbnak, gazdagabbnak, esztétikusabbnak, sikeresebbnek, műveltebbnek feltüntetni magukat, mint a valóságos állapotuk. Az online világ pedig különösen széles eszköztárat nyújt mindannyiunk számára, hogy a valóságot kissé kiszínezzük, picit felülfogalmazzunk, mindközönségesen: vetítsünk magunkról.

Nem is szólva arról a frusztráló közösségi nyomásról – beszélhetünk igazodási kényszerről is –, amit a buborékjainkon belül tartózkodó kapcsolataink ugyancsak felturbózott sikersorozatai tesznek a vállunkra, és amelyeket látva mindent szeretnénk, csak mögöttük lemaradni nem.

Tapasztalt róka és zöldfülű pályakezdő

Rendelje meg online!
HVG Extra Pszichológia

A pályakezdéskor, a karrierút legelején egyszerűen nincs annyi összegereblyézhető tapasztalat, ami kellő komolyságot adna a jelöltnek a sikeres szerepléshez, ezért kell a balatoni lángossütést is több világnyelven megszerzett idegenforgalmi és vendéglátóipari szakismeretként elsütni.

Az életkor előrehaladtával egyúttal a tapasztalatok köre is bővül, így eljutunk arra a pontra, amikor a referenciák és karrierállomások között már akár szelektálni is tudunk, és az egyes helyzetekben csak azokat tüntetjük fel, amelyek az aktuálisan kitűzött célhoz legközelebb juttathatnak. Érdemes észrevenni: a tapasztalt róka tendenciózus szemezgetése és a zöldfülű pályakezdő igyekezete azonos tőről fakad, jelesül az objektív értékelésnél a valóságot rózsaszínűbbnek, magát pedig rátermettebbnek feltüntetni.

Simlizés és lebukási esélyek

„A messziről jött ember azt mond, amit akar” – tartja a régi mondás, és az online világban ez is hatványozottan érvényesülhet, elég csak azokra az Insta-influenszerekre gondolni, akik képesek egy felfújható babafürdőkádban fogyasztott gyerekpezsgőt is karib-tengeri koktélozásnak beállítani.

Az önéletrajz, a szakmai referenciák összeállítása korábban is a füllentések és nagyotmondások kiváló terepe volt, hiszen HR-es legyen a talpán, aki minden pozíció minden jelentkezőjét leinformálja, minden állítást vizsgálatnak, ellenőrzésnek vet alá. Másfelől igaz az is, hogy az online világgal nemcsak a simlizésre, de a lebukásra is nagyobb az esély. Tanúskodhatnak erről azok a politikusok, akik az elmúlt években magyarázkodhattak bekamuzott egyetemi végzettségek, sosemvolt doktori fokozatok miatt.

Kézenfekvő, hogy minél magasabb a megcélzott pozíció, annál nagyobb erőfeszítést tesznek a munkáltatók is, hogy utánamenjenek az önéletrajzban szerepeltetett referenciáknak, végzettségeknek. Arról nem is beszélve, hogy pár kattintással, pár e-maillel pillanatok alatt meg lehet találni bárki volt osztálytársait, oktatóit, munkatársait, főnökeit is, így mindenképpen tanácsos csínján bánni az alap nélküli önfényezéssel.

Olvassa tovább Bőhm Kornél kommunikációs tanácsadó cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben a valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!