Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Bizalmi vagyonkezelés, családi alkotmány – Ahogy nő az emberek vagyona, úgy erősödik a jogi tudatosság

Összefügg a vagyonosodással a jogi tudatosság növekedése: a magyar közjegyzők tapasztalatai szerint napjainkban már nagyon másképp gondolkozunk egy végrendeletről, egy házassági vagy élettársi vagyonjogi szerződésről, mint a rendszerváltás idején. Harminc éve még nem sokaknak volt több tulajdona egy lakásnál, kocsinál, esetleg egy nyaralónál, ez azóta sokat változott a középosztály megerősödésével, a vállalkozások megjelenésével. Egyre többen tudatosan, előre gondolkodva rendezik el vagyonuk sorsát, amire jó példa a családi vagyontervezés és a bizalmi vagyonkezelés terjedése.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Nem kell azonnal bíróságra rohannia, ha vitába került üzletfelével!

Az egymással gazdasági jellegű jogvitákba keveredett vállalkozások döntő többsége bíróságra megy, és a nézeteltéréseknek csak elenyésző része dől el békés megegyezéssel. Pedig nem is gondolnánk, mennyi időt és pénzt lehet megtakarítani azokkal a peren kívüli megoldásokkal, amelyekkel a vállalkozások megnyugtatóan rendezhetik vitáikat, ráadásul a bírósági ítélettel azonos jogerővel.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Meghalt a cégtulajdonos, most mi lesz a vállalkozással?

A családi cégek csaknem negyven százalékánál merülhet fel e kérdés – egy felmérés szerint ennyien nem rendelkeznek utódlási tervvel arra az esetre, ha a vállalkozás tulajdonosa vagy egyedüli ügyvezetője eltávozik az élők sorából. Pedig ez esetben veszélybe kerülhet a cég működése, miután számos ügy elintézése nem várhat a sokszor hónapokig elhúzódó hagyatéki eljárás lezárásáig. Ezért fontos előre, már a tulajdonos, vezető életében elrendezni a vállalkozásban meglévő tulajdon, résztulajdon sorsát.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Akár örökre is elveszhetnek digitális javaink, ha nem gondolkodunk előre

Kérdésessé válhat a kriptojavakhoz való hozzáférés az örökösök számára, ha az örökhagyó nem rendezi el időben digitális javainak sorsát. Ugyanígy elveszhetnek az utókor számára a felhőben tárolt dokumentumok – például egy még ki nem adott regény kézirata vagy egy olyan kísérleti eredmény, amely például forradalmasíthatja egy halálos betegség kiváltó okainak kutatását. Szerencsére van megoldás azoknak, akik a digitális javaikat szeretnék átörökíteni.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Nem teljesít a vállalkozó? Nem kapta meg a munkabérét? Nem kell bíróságra mennie!

Zsigerből rögtön a bíróságra gondolunk, ha szeretnénk megkapni az előleget a felújítással megbízott asztalostól, aki visszadobta a munkát, vagy a kiadott lakásunk után járó bérleti díjat, esetleg a havi bérünket a munkáltatónktól. Pedig létezik egy gyorsabb megoldás, a fizetési meghagyásos eljárás, amely ráadásul 3 millió forintot meg nem haladó pénzkövetelésig az egyedüli lehetőség, ha adósunk nem akar fizetni.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Gyorsan akar pontot tenni jogvitája végére? Per helyett van más megoldás!

Senki sem szeret bíróságra járni – ebben valószínűleg megegyezhetünk. Hiszen ki akar pereskedni? Az nemcsak idő-, hanem pénzigényes procedúra, ráadásul a kimenetele is rendkívül bizonytalan. Így legfeljebb csak akkor lépünk be egy tárgyalóterembe, ha mindenképpen szükséges. Szerencsére ma már van mód arra, hogy elkerüljük a sok esetben több évig elhúzódó bírósági eljárást, annál összehasonlíthatatlanul rövidebb idő, akár néhány hét vagy hónap alatt megnyugtatóan rendezhetjük jogvitánkat.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Tudja, vitás helyzetekben hová fordulhatnak a vállalkozások? Most tesztelheti!

Mit tehet egy vállalkozás, ha nem fizet a bérlője és nem is hajlandó elhagyni a bérleményt? És mi a teendő akkor, ha az üzleti partnere az elvégzett munka vagy a leszállított termék árát nem hajlandó rendezni? Hogyan lehet megállapítani, ki a felelős egy építkezésen keletkezett kárért? Ilyen és ehhez hasonló, bizonyára sok céget foglalkoztató kérdéseket járunk körbe cikkünkben, interaktív formában.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Mielőtt bíróságra rohanna, fontolja meg, hogy igazságügyi szakértő kirendelését kéri

Elrontotta a szigetelést a kivitelező, emiatt szennyvíz áztatja a falat? Egy mammográfiai vizsgálat során károsodik a mellimplantátum? Nem tartjuk megfelelőnek az adóhatósági ellenőrzés eredményét? Ezek mind-mind olyan esetek, amikor érdemes lehet kikérni igazságügyi szakértők véleményét, amely birtokában akár perre sem kell vinnünk a szóban forgó vitás ügyet.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Ha nem gondolkodik előre, óriási káoszt hagyhat maga után a cég vezetője, ha meghal

Az 1990-es évek elején alakult vállalkozások vezetői, tulajdonosai, az első nagy generáció tagjai egyre idősebbek, így a vezetés átadása, az utódlás egyre több vállalkozásnál válik alapkérdéssé. Ha nem rendezik el időben az átmenetet, és a tulajdonos meghal, akkor a cég működése is veszélybe kerülhet. Ilyenkor az örökösöknek érdemes gyorsan lépniük, mert könnyen lehet, hogy a cég ügyei nem várhatnak a hagyatéki eljárás befejezéséig.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Biztos mindent tud a hagyatékról? Most tesztelheti!

Örökölhetek adósságot? Mi lesz a sorsa a páncélszekrényben rejtegetett műkincsnek? Számít egyáltalán, hogy az örökhagyó rendelkezett valamiről még az életében? A bankszámla automatikusan az örököst illeti, vagy sem? Ilyen és ehhez hasonló közkeletű tévedéseket, illetve kérdéseket járunk körbe cikkünkben, interaktív formában.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

8 dolog, amit nagyon fontos tudnia, ha szerződést/meghatalmazást ír

Tudta, hogy – kis túlzással – nemcsak a 10 millió futballszakértő országa vagyunk, hanem egy szerződést is szinte mindenki maga meg tud írni? Legalábbis ezt mutatja az a meghökkentő statisztika, miszerint kis hazánkban tízből nyolc szerződés házilag készül, azaz úgy kötik meg, hogy azt sosem látta szakember. Amiből aztán később megannyi probléma adódhat. Érdemes tehát tipikus hibákkal illusztrálva átfutni, mire figyeljünk, mielőtt egy szerződés, meghatalmazás végére kanyarítjuk a nevünket.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Ön mikor nézett rá utoljára a végrendeletére?

Már az felelős hozzáállás, ha valaki ír végrendeletet. Ez azonban még nem elég, nem szabad azt hinni, hogy nincs több teendő, végleg elrendezte a vagyona sorsát. Sok esetben ugyanis a végrendelkező még évtizedekig él, ezalatt érdemben megváltozhat az anyagi vagy az élethelyzete, a családi állapota. Ezért érdemes a végrendeletet időről időre karbantartani, az aktuális élethelyzethez igazítani, akár teljesen megújítani.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

El lehet adni az örökölt vagyont a hagyatéki tárgyalás előtt?

Gyakran előfordul, hogy az örökösök már a hagyatéki eljárás közben szeretnének hozzáférni az elhunyt bankszámlájához, vagy eladnák a kocsiját, hogy ne álljon az feleslegesen hónapokig az utcán. Lehetséges ez? Erről beszélgettünk dr. Szécsényi-Nagy Kristóf közjegyzővel, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) jogi ügyvezetőjével.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Nem köteles tűrni, ha egy lakástulajdonos elblicceli a közös költséget!

Ahogy az élet más területein, a társasházaknál is bosszantó, ha valaki nem veszi ki a részét a közös költségekből. Ezzel nemcsak azt kockáztatja, hogy nem jut pénz az épület állagának a megóvására, korszerűsítésre, felújításra, hanem végső soron még az áram- és vízdíjak kiegyenlítése is gondot jelenthet, emiatt pedig leállhat a lift, vagy nem lesz miből öntözni a kertet. Szerencsére van megoldás arra, hogy fizetésre bírjuk felelőtlen tulajdonostársunkat.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Fél, hogy mi lesz, ha szakít élettársával? Ha ezt megteszi, nyugodtan alhat

Sokan nem szeretik a kötöttségeket, ezért egyre több pár él úgy együtt, sőt nevelnek gyerekeket, hogy nem kötnek házasságot. Így könnyebben tudnak ágytól, asztaltól elválni, ha úgy adódik. Mégis érdemes lehet az élettársi kapcsolatot is regisztrálni, mi több, élettársi vagyonjogi szerződést és végrendeletet írni. Ezek híján ugyanis számos bonyodalom keletkezhet, például a tisztázatlan vagyoni ügyekből, a közös lakáshasználatból.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Ha nem figyel erre, a kedves szomszédi gesztusból nagy kár is lehet

Sok ingatlant csak úgy lehet felújítani, korszerűsíteni, bővíteni, ha az azt végző munkagépeket a szomszéd átengedi a telkén, vagy hozzájárul, hogy például a területén állítsák fel az állványt a felújításhoz. Csakhogy ezalatt még a legnagyobb odafigyelés esetén is keletkezhetnek kisebb, de akár nagyobb károk is. Hogy ezek rendezése ne torkolljon hosszas bírósági pereskedésbe, érdemes még az „első kapavágás” előtt mindent megfelelő módon rögzíteni.

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

Úgy járt, mint Eminem? Akkor ezt érdemes tennie

Ha már túlvagyunk az amiatti bosszankodáson, hogy az általunk megkomponált zeneművet játssza valaki, anélkül, hogy azt tudatta volna velünk és – annak rendje és módja szerint – megfizetné az azután járó szerzői jogdíjat, akkor van egy biztos megoldás arra, hogy gyorsan bizonyíthassuk az igazunkat.

1 2 3

Az oldalon elhelyezett tartalom a Magyar Országos Közjegyzői Kamara közreműködésével jött létre, előállításában a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.