Víz-, villany-, gáz-, telefon-, kábeltévészámla, — hogy csak rezsi leggyakrabban előforduló tételeire gondoljunk borzongva, de ide soroljuk a különböző biztosítási díjakat is (lakás, élet- és gépjárműbiztosítások). Akár már egy kisebb háztartásban is nem csekély lehet ezeknek a tételeknek a száma és változatossága, szerencsére azonban némi odafigyeléssel és néhány egyszerű alapelv betartásával kordában tarthatjuk a számláinkat és a hozzájuk kapcsolódó pénzügyeinket. Ráadásul a fizetést is intézhetjük elektronikusan, ami a legegyszerűbb módja számláink kiegyenlítésének.
1. Tekintsük át alaposan!
Mindig legyünk tisztában, pontosan milyen rezsitételeket kell fizetnünk. Ha szükséges, vezessünk a számlákról egy egyszerűbb listát – ehhez válasszuk a nekünk legjobban fekvő megoldást, legyen szó egyéni preferencia szerint kockás füzetről, egy Excel-tábláról.
Ma már kézenfekvő és hosszú távon a mindennapokat nagyban megkönnyítő lépés, ha a számláinkat elektronikus formában kérjük be a szolgáltatóktól: az e-mailben érkező és ott tárolt számlák a legtöbbek számára jóval könnyebben kezelhetőnek fognak bizonyulni, mintha papíralapon, egy egyre jobban elburjánzó mapparendszerben raktároznánk otthon több év számláit. Sokak számára az is motivációs tényező lehet, hogy a papíralapú számlák kiváltásával apró, de hasznos gesztust tehetünk a környezetünk felé.
2. Időzítsünk előrelátóan!
Ha megvagyunk a különböző tételek áttekintésével, már csak egy apró lépés az, hogy a számlák ad-hoc rendezése helyett állítsunk be saját magunk számára egy havi menetrendet: bevételeink üteméhez képest tervezzük meg, hogy a hónap melyik napján, időszakában fizetünk egy-egy számlát.
3. Költsünk tudatosan!
Törekedjünk arra, hogy ne legyen elmaradásunk a rezsivel, havi költéseinket mindig a számlák rendezésével kezdjük. Ezen a téren hasznos segítség lehet, hogy a mára az elektronikus számlafizetés népszerű rendszerévé vált Díjneten pedig, – amellett, hogy bármilyen felmerülő költség nélkül rendezhetjük rezsiszámláinkat, – olyan kényelmi funkciót is találunk, mely figyelmeztetést küld a fizetési határidók közeledtekor.
4. Fizessünk okosan!
Ma már sokféle módszerrel rendezhetjük a számláinkat, attitűdünk és megszokásaink alapján választhatunk számos lehetőség közül arra, hogy csökkentsük az időt és energiát, amit a rezsiköltségek menedzselésére kell szánnunk.
- Mindannyian ismerjük a klasszikus megoldást, a kollektív magyar tudatalattiba mélyen beivódott „sárga csekket”, mely ugyan lassan kezd háttérbe szorulni, de még ma is körülbelül 6,5 millió ember postaládájában landol bizonyos rendszerességgel. Ebben az esetben a postaládánkba érkező számlákkal, csekkekkel rendszeresen elzarándokolunk például a legközelebbi postahivatalba és ott rendezzük azokat. Ezt az utat, illetve rengeteg időt és sorban állást spórolhatunk meg azzal, ha a ma már széles körben elérhető elektronikus fizetési módszerek egyikét választjuk.
- Első lépésként érdemes letölteni a Díjnet és a Magyar Posta által működtetett az iCsekk mobilalkalmazást, amelynek használatával a telefonunkkal beolvashatjuk a számlákat és szintén az appon keresztül rendezhetjük azokat.
- Már említettük a Díjnetet, ahol egy online felületen közüzemi, telekommunikációs és biztosítási vállalatok magánügyfelei kezelhetik és egyenlíthetik ki számláikat egyszerűen és biztonságosan, és nem mellesleg ingyenesen, költségek nélkül. A számlák rendezése történhet szó szerint egy gombnyomásra is az online bankkártyás fizetésnek köszönhetően. A Díjnet további előnye, hogy bizonyos szolgáltatók esetében mérőállás-bejelentésre is használható – így egy helyen megtalálhatjuk a legtöbb olyan információt, ami a rezsink kezeléséhez szükséges.
- Számláinkat rendezhetjük az úgynevezett csoportos beszedési megbízás révén. Ebben az esetben bankszámlánkról vonja le az adott szolgáltató azokat a díjakat, melyekre ezzel kapcsolatban személyre szabható feltételek mentén felhatalmazzuk. Hátránya, hogy ellentétben például a Díjneten alkalmazott bankkártyás, tehát ingyenes fizetési móddal, itt minden tranzakció után költséget számol fel számlavezető bankunk.
A Díjnet márciustól új funkciót kínál: a mobilfizetési szolgáltatásukhoz csatlakozó települések lakói és vállalkozásai akár 11 féle adónemet, illetve pótlékot – így például a kirótt kommunális-, gépjármű-, építmény-, telek-, vagy éppen az esedékes iparűzési adót is – befizethetnek ezentúl a rendszerben.
Tehetik ezt a legegyszerűbb módon, mobiltelefonjuk és az arra letöltött iCsekk alkalmazás segítségével. Az új szolgáltatáshoz az országban elsőként Kiskunhalas és Hódmezővásárhely városok önkormányzatai csatlakoztak, s a Díjnet várakozásai szerint rövid időn belül számos település és budapesti kerület teszi majd lehetővé a díjnetes adó- és pótlékfizetést.
Szintén a Díjnet ügyfelei számára elérhető az a költségkímélő újdonság, amellyel a számlakezelő rendszert használva akár 10 százalékkal, de legfeljebb 4000 forinttal csökkenthetik havonta fizetendő rezsijük összegét.
A Díjnet és a Takarékbank együttműködése révén a számláikat az e-számlakezelő rendszerben Takarék Extra Hitelkártyával kiegyenlítő ügyfelek – a kártya aktiválását követő – két hónapon keresztül akár 10 százalékos jóváírást kaphatnak befizetéseik után. A hitelkártyával fizető ügyfeleknek a Díjneten rendezett rezsiszámlák után járó visszatérítést negyedévente írja jóvá a bank.
|