szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Buda Péter szerint „alaptalan vádak esetén ugyanis nem fogalmazunk úgy, hogy „várjuk meg, amíg hivatalos értesítést kapunk az ukrán hatóságoktól”.

„Ha feltételezzük, hogy ezek a vádak valóban igazak, úgy az teszi a jelenlegi esetet különlegessé, hogy ez elfogott kémek nem országunk védelme érdekében gyűjtöttek információkat, hanem Ukrajna érintett területének magyar katonai megszállása érdekében” – jelentette ki a Telexnek adott interjújában Buda Péter nemzetbiztonsági szakértő, miután múlt héten az ukrán titkosszolgálat (SZBU) közölte: Magyarországnak kémkedő embereket fogtak Kárpátalján, akik a terület katonai megszállására adott helyi reakciókat is monitorozták feladatuk szerint.

Buda szerint „a helyzet súlyosságát fokozza, hogy mindeközben Ukrajna ellenséges támadás alatt áll, és az a szövetségi rendszer támogatja ebben a küzdelmében, amelynek történetesen Magyarország is a tagja”. Így szerinte, ha valóban olyan kémeket kaptak el, akik egy katonai megszállás előkészítésén dolgoztak, „úgy abszolút érthető a magyar kormány nagyon zaklatott reakciója, hiszen ezzel egy olyan lépést előkészítő művelet lepleződött le, amely rendkívül komoly veszélyt jelentett úgy a magyar nemzetbiztonságra, mint szövetségesi rendszerünkre”.

Viszont ha alaptalanok a vádak, akkor is nagyon súlyos a válság: „ez esetben arról van szó, hogy egy szomszédos ország a területe ellen irányuló magyar katonai beavatkozás konkrét vádjával akar lejáratni bennünket”. Buda Péter azt mondta, abban bízik, hogy az Ukrajnát támogató nyugati országok nem fogják hagyni, hogy „egy ilyen ügy a levegőben maradjon”, hiszen „amennyiben alaptalanok a vádak, az súlyosan meg kell hogy ingassa az Ukrajna Nyugathoz való közeledéséhez szükséges bizalmat. Nem kell kimondanom, kire nézve és mivel járna viszont, ha a vádak beigazolódnának.”

Buda az interjúban kiemelte: ilyen eset a rendszerváltás óta nem történt. „Éppen ezért is hangsúlyoztam, hogy az eset mindenképpen alapos nemzetközi vizsgálat után kiált. A vád rendkívül súlyos, mondhatni, példátlan bizonyos szempontból. Ha hamis vádról van szó, azért, ha valódiról, akkor meg azért.”

Azt viszont nem tudni, hogy az ukrán kémelhárítás volt nagyon profi, vagy a magyar szolgálatoknak dolgozó két elkövető bénázott el valamit. „Mindkettőről szó lehet” – véli Buda Péter. „A lehallgatott anyagok alapján egyáltalán nem tűntek a feladatra professzionális módon kiképzett személyeknek, de a tartótisztjük sem, aki a felvételek tanúsága szerint gépkocsiban bonyolított konspirált találkozót és anyagátadást” – mondta.

Buda „zavarba-, sőt, kétségbeejtőnek” nevezte Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter reakcióját az ügyre, ahogy az azt követő kiutasítást is. „Azért, mert ezekből tárgyilagosan inkább a vádak implicite beismerése volt kiolvasható, és nem azok feltétel nélküli elutasítása. Alaptalan vádak esetén ugyanis nem fogalmazunk úgy, hogy „várjuk meg, amíg hivatalos értesítést kapunk az ukrán hatóságoktól”. Amennyiben ugyanis nem folyik ilyen művelet Ukrajnában, csípőből ki kell kérni magunknak ezeket a vádakat, tekintet nélkül arra, hogy mikor és milyen hivatalos értesítést küldenek erről” – jelentette ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!