OTP Bank Nyrt.
OTP Bank Nyrt.
Tetszett a cikk?

Ha megtakarításról és öngondolkodásról van szó, hajlamosak vagyunk rövidebb távon gondolkodni, pedig tudjuk, hogy szükség lenne félretenni akár saját magunk, akár a gyermekek számára. Azzal is nagyjából tisztában vagyunk, hogyan takarékoskodjunk, de a tettekig a legtöbben már későn vagy egyáltalán nem jutunk el, még akkor sem, ha a gyermekünk jövője a tét – derül ki az OTP Bank Öngondoskodási Index felméréséből. A témában Nyitrai Győzővel, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatójával beszélgettünk.

Az OTP Bank évről évre elkészíti Öngondoskodási Index kutatását, amely alapján látható, hogy csökkent a pénzügyi megtakarítással rendelkezők aránya, tovább romlott a lakosság öngondoskodási képessége, miközben az átlagbérek évek óta nőnek. Mi lehet az oka ennek a kettősségnek?

Az öngondoskodás fogalma évről-évre kevésbé van jelen a közbeszédben és a sajtóban. Ehhez hozzájön még, hogy 10 évvel a válság után vagyunk, és az emberek az idő múltával elfeledkeznek ezekről az évekről, így a fogyasztás magasabb és kevésbé van fókuszban az öngondoskodás és a hosszú távú tervezés. A másik tényező pedig az előbb is említett pénzügyi tudatosság hiánya, amit jól kifejez az az adat, miszerint a lakosság mindössze 8%-a készít 5-10 évre szóló pénzügyi tervet.

Társadalmi szempontból mitől függ a megtakarítási hajlandóság?

Alapvetően három tényezőtől: az első, hogy milyen képességeink vannak, a második, hogy milyen az attitűdünk, a harmadik pedig, hogy mit teszünk. Létezik egy igen régi közgazdasági elv: a társadalom egyharmada nem képes és nem akar, míg a második harmada képes, de nem akar, a harmadik harmada pedig képes, és akar is megtakarítani.

Jellemző az is, hogy az emberek jelentős része a mának él, és a napi szükségleteik kielégítése fontosabb, mint a jövőjükről való gondoskodás.

Válaszolja meg a cikkünkben található kérdéseket, hogy megtudja, Ön mennyire használja tudatosan a pénzét.

Válaszolja meg a cikkünkben található kérdéseket, hogy megtudja, Ön mennyire használja tudatosan a pénzét.

Ha a megtakarítások célját nézzük, azok hogyan alakulnak Magyarországon?

Célok vannak, arról azonban, hogy hogyan valósítják meg őket, már megoszlanak a vélemények. Vegyük például a gyermekekről való gondoskodást: 10-ből 6 szülőnek legfontosabb célja, hogy anyagi gondoktól mentes életet biztosítson gyermekének. Amikor azonban ennek módjáról kérdezzük őket kiderül, hogy mindössze harmad ennyien tesznek félre erre a célra. Inkább lemondanak saját szükségleteikről vagy plusz munkát vállalnak, hogy biztosítani tudják a szükséges anyagi forrásokat, mintsem előre megtakarítsanak ezekre a célokra.

Ha a gyermekcélú megtakarításokat nézzük, akkor létezik egy állami modell, amely állampapírokra épül. Emellett milyen típusú megtakarítással érdemes élni ezen a téren? Érdemes lehet olyan portfólióban gondolkodni, amelynek az állami modell is a része?

Az állami modellről azt érdemes tudni, hogy a Start-értékpapírszámlát egy helyen, az Államkincstárnál lehet nyitni. Ezt minden pénzügyi szolgáltatónál ki lehet egészíteni. A gyereknek nyitott számlához a szülő akár nyithat értékpapírszámlát is. A befektetési eszközök között érdemes megosztani a pénzt, hiszen már nem csak az ifjúsági takarékbetét az egyetlen lehetőség, mint a régi időkben. Azért is érdemes még portfólióban gondolkodni, mert a gyerek szükségletei is eltolva jelentkeznek.

Fontos már gyerekkorban takarékosságra, pénzügyi öngondosságra nevelni? Vannak esetleg erre konstrukciók, ahol a szülők, gyerekek közösen alakíthatják ki a saját portfóliójukat?

Rendkívül fontos megismertetni a gyerekkel az öngondoskodás fogalmát és jelentőségét. Mindezeken túl be kell vonni a családi költségvetés tervezésébe és a rendszeres kisösszegű megtakarításokba, hogy ő is szerepet vállaljon. Ha a legfiatalabbakat nézzük, akkor – az állam és a piaci szereplőkön túl – a családi mintának van a legfontosabb szerepe, ugyanis ez az első, amit a gyerekek látnak.

Örömteli azt is látni, hogy a Nemzeti Alaptanterv része lett a pénzügyi ismeretek, amely tovább segíti a fiatal generáció pénzügyi tudatosságának növelését.

Ha pedig gyakorlati oldalról nézzük a kérdést, akkor 14 évesen a gyermek például megnyithatja első Junior számláját, így megtanulhatja, hogyan tűzzön ki megtakarítási célokat, hogyan tegyen félre és nem utolsósorban megtapasztalhatja a siker örömét is. Fontos az is, hogy tudatosan használja a kapott pénzt, ismerje meg és használja felelősen a modern fizetési megoldásokat.

Nyitrai Győző, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója

Szolgáltatóként pedig három oldalról tudunk segíteni. Egyrészt a családi célokat az OTP Pénzügyi Tervezőjében tudják a szülők és gyerekek közösen felvázolni. Ráébresztjük őket, hogy mire és hogyan lenne érdemes megtakarítani, hogyan kellene időzíteni, és hogyan is fog lefutni a terv. Ezt megtehetjük interneten is, de akár a bankfiókban, szakértő segítségével is.

A másik terület az OTP Bank által létrehozott Fáy András Alapítvány, amelynek kiemelt célja a fiatalok pénzügyi tudatosságának növelése. A 27 éves alapítvány 7 éve nyitotta meg az első OK Oktatási Központot. Ezek a központok magyar és határon túli általános- és középiskolás diákok számára tartanak élményalapú ingyenes pénzügyi foglalkozásokat.

A harmadik terület pedig abban áll, hogy különböző platformokon keresztül igyekszünk együttműködni a jogalkotókkal és a minisztériumokkal. Az OTP Bank tudatosan vállal oktatói szerepet a pénzügyi edukációban, a munkánkért idén például megkaptuk a „Pénzügyi kultúra nagykövete” címet.

A tücsök-hangya koordinátarendszerben a környező országokhoz képest mi inkább felélő-fogyasztók vagyunk vagy takarékoskodók?

Az OTP Bankkal lassan 12 országban vagyunk jelen, de az Öngondoskodási Index kutatásunk jelenleg csak Magyarországra vonatkozik, így a környező országok megtakarítási szokásairól nem áll rendelkezésünkre saját adat. Azonban az OECD adatai alapján elmondható, hogy az uniós országokban a megkérdezettek ötöde készít csak házi költségvetést, és egyre inkább erősödik az az attitűd, hogy a pénz arra való, hogy elköltsék.

Az OECD 2010-es, 2015-ös és 2018-as felmérésében 28 országot vizsgáltak, amelyből Magyarország a 22. helyen szerepel a pénzügyi ismeretek kapcsán. A legrosszabbul a pénzügyi ismeretek gyakorlati alkalmazása terén állunk. Habár attitűdben jók vagyunk, felismerjük, hogy szükség lenne a megtakarításra, és azt is elképzeljük, hogyan, de a megvalósításban már az utolsó helyen állunk a 28 vizsgált országból.

Az is látszik az OECD-felmérésből, hogy a háztartások 12 százaléka bírná csak ki hat hónapnál tovább, ha kiesne a jövedelmük. Ez romló tendenciát mutat: a válság után ugyanis a háztartások összekapták magukat, de eltelt tíz év, és lazítottak a megtakarítási fegyelmükön.

Ha az OECD-vizsgálatot nézzük, akkor inkább a tücskökhöz hasonlítunk. Vajon nem a párnacihában gyűlő pénzek állnak ennek a hátterében?

Ez is igen lényeges kérdés, hiszen itt tapasztalható az általános lakossági ismeretek legnagyobb hiánya. Az OTP Öngondoskodási Index kutatásban azt is mérjük, hogyan állnak a megkérdezettek a pénzügyi matematikával. A vizsgálatból az derült ki, hogy 10 emberből jó, ha négy ismeri a kamatos kamat hatását. Pedig fontos lenne ennek az ismerete, hiszen hosszabb távon, például 20 éves időtartamon nagyon jelentős az a különbség, amit a kamat biztosít a párnacihához képest.

Válaszolja meg a cikkünkben található kérdéseket, hogy megtudja, Ön mennyire használja tudatosan a pénzét.

Válaszolja meg a cikkünkben található kérdéseket, hogy megtudja, Ön mennyire használja tudatosan a pénzét.

Az általunk megkérdezettek több mint harmada még mindig legalább időnként otthon tartja a megtakarítását. Ennek fő oka az, hogy kéznél szeretnék tudni, vagy éppen túl kicsinek ítélik az összeget ahhoz, hogy befektessék. A fenti példa jól mutatja, hogy mekkora hozamtól is esnek el azok, akik inkább a „párnacihába tartva” gyűjtik a megtakarításaikat éveken keresztül, mintsem hogy szakértő segítséggel, megfelelő megtakarítási terméket választanának.

Válaszolja meg a cikkünkben található kérdéseket, hogy megtudja, Ön mennyire használja tudatosan a pénzét.

Válaszolja meg a cikkünkben található kérdéseket, hogy megtudja, Ön mennyire használja tudatosan a pénzét.

A fenti példák is azt támasztják alá, hogy céljaink elérése érdekében rendszeresen, akár kis összegben is érdemes befektetni pénzünket, a kockázatvállalási hajlandóságunkhoz illeszkedő megtakarítási formákba. A megoldás megtaláláshoz érdemes szakemberhez fordulni, illetve az OTP Pénzügyi Tervező szolgáltatást is igénybe venni.

Az oldalon elhelyezett tartalom az OTP Bank megbízásából, a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.

Advertisement

OTP Bank Nyrt.

A gyerekeinknek is jobb lenne, ha mi szülők nem állnánk ilyen csehül pénzügyi tudatosságban

Legyen szó hazai vagy külföldi tanulmányokról, az önálló életkezdésről, mindez szülőnek, gyereknek egyaránt komoly anyagi terhet jelenthet. A „kirepülés” izgalmas, kihívásokkal teli életszakaszához adunk most praktikus, pénztárcasimogató tanácsokat – az előrelátó pénzügyi tervezéstől az apró gazdálkodási trükkökig.

OTP Bank Nyrt.

Így készülnek anyagilag a családok az egyetemre – videó

Az idei évben nem kevesebb mint 112 034 jelentkező próbált bekerülni valamilyen felsőoktatási intézménybe. Habár 78 900-an a következő hetekben megkezdhetik felsőfokú tanulmányaikat, a leendő önköltséges hallgatók száma így is megdöbbentően magas: 16 661. A 16 661 egyetemista családjai lesznek azok, akiknek biztosan szembe kell nézniük a következő években a plusz anyagi kihívásokkal. Az OTP Bank Öngondoskodási Index felmérése szerint a szülők 85 százalékának szívügye, hogy a gyermek jövőjét anyagilag támogassa, ebből 62 százaléknak pedig egyenesen ez a legfontosabb céljai közé tartozik. Ellentmondásosnak hathat a tény, hogy mégis csak ötödük gyűjt előre gyermeke jövőjének támogatására. Az idei Pont Ott Partin jártunk, és továbbtanulásról, anyagi kihívásokról, pénzügyi tudatosságról kérdeztük az újdonsült hallgatókat és szüleiket.

„Rugalmasan reagálunk” – írta a komáromi akkugyár tulajdonosa a bezárásról szóló szóbeszédről

„Rugalmasan reagálunk” – írta a komáromi akkugyár tulajdonosa a bezárásról szóló szóbeszédről

Még azoknak az óvodáknak is gondot okozhat az új rendelettervezet, ahol nincsenek vegyes csoportok

Még azoknak az óvodáknak is gondot okozhat az új rendelettervezet, ahol nincsenek vegyes csoportok

Több mint 150 kis kardszárnyú delfin úszott ki az ausztrál tengerpartra – videó

Több mint 150 kis kardszárnyú delfin úszott ki az ausztrál tengerpartra – videó

Újabb engedmény Oroszországnak: Trump választásokat akar Ukrajnában

Újabb engedmény Oroszországnak: Trump választásokat akar Ukrajnában