Lenovo
Lenovo
Tetszett a cikk?

A világ legmegbízhatóbb szervereit és asztali munkaállomásait a ferihegyi reptértől nem messze szerelik össze.

Még javában tombolt a koronavírus-világjárvány, amikor Budapest határától nem messze, Üllőn munkagépek vonultak fel egy korábban üres területre. A munkálatok a pandémia nehézségei ellenére olajozottan haladtak, így szűk egy évvel később, 2021 júliusában már meg is kezdődött a termelés a Lenovo 35 ezer négyzetméteres gyáregységében, amelyhez 14 ezer négyzetméternyi raktárterület is csatlakozik.

7 focipálya nagyságú napelempark

Óriási üzemről van szó, ugyanis a Lenovo nemcsak Európát – pontosabban Nyugat-Európát – látja el innen a termékeivel, de az afrikai kontinensre és a Közel-Keletre áramló árucikkeket is Üllőn szerelik össze. A gyárat egyébként budapesti üzemként emlegetik a cégen belül, ennek az az oka, hogy a magyar főváros nevét könnyebben ki tudják ejteni és le tudják írni a külföldi partnerek, mint a magyar ábécé két komplikáltabb karakterét is tartalmazó kisvárosét.

„A repülőtér és az autópálya közelségével azt nyertük, hogy a vevőinkhez közelebb hoztuk a bázist, ahol előállítjuk a megrendeléseiket” – mutatott rá Zólyomi Szabolcs, a Lenovo Manufacturing Kft. ügyvezető igazgatója, a gyár vezetője. „Megrendelésalapú gyártás folyik, azaz nem készletre vagy előrejelzések alapján gyártunk, hanem minden egyes megrendelést a vevő igényeire szabunk. Ehhez sok alapanyagot tartunk készleten, hogy a lehető legrövidebb időn belül megindulhasson a megrendelt termékek gyártása.”

Lenovo Manufacturing Kft.

A gyárban – ahonnan az európai országok többségébe egy napon belül eljutnak a termékek – 1200 fő dolgozik, elképesztő teljesítménnyel. Az üzemben naponta 4000 asztali gép és grafikus munkaállomás készül, valamint 1000 szerver és adattáróló, amelyek mellett komplex szerver-infrastruktúra és a legmodernebb vízhűtéses szerverközpontok kerülnek legyártásra.

A budapesti gyár energiafelhasználását hűen tükrözi, hogy a gyár tetején található napelemek 7 focipályányi területet fednek le, a megtermelt energia pedig egy kisebb falut is képes lenne ellátni. A Lenovo hibrid gyártási modellt alkalmaz, mely ötvözi a saját termelést és a bérgyártást. A Lenovo ellátási láncának egyik statégiája, a „build anywhere, ship anywhere”, arra utal, hogy ha egy másik gyáregységben valamilyen ellátási, működési probléma merülne fel, ideiglenesen be tudnak kapcsolódni az itteni szakemberek is a munkába, hogy zökkenőmentes legyen a termelés.

A legmodernebb technológiával dolgoznak

A gyártósorokat 6-7 hónapig tartott beüzemelni, a cég ugyanis szigorúan ügyel rá, hogy a munka a lehető legmagasabb fokú hatékonysággal működjön, az elkészülő termékek minőségét több ponton is ellenőrzik, a gyár területén pedig számtalan képernyőn lehet látni, hogy az egyes gyártósorok milyen hatékonysággal üzemelnek.

Lenovo Manufacturing Kft.

Az új dolgozók betanításához a legmodernebb technológiát használják, amely ráadásul szintén a Lenovo terméke: a ThinkReality kiterjesztett valóság eszköz segítségével az újoncok a világ bármelyik gyárában dolgozó szakértők útmutatásai alapján sajátíthatják el a szükséges ismereteket, virtuális séta keretében.

A fenntarthatóság a gyár DNS-ében

Napjainkban már nem lehet olyan nagyvállalati projekteket véghez vinni, amelyeknél nincs fókuszban a környezetkímélő működés. Ha másért nem, a hatékonyság szempontjából elengedhetetlen, hogy minden rendszer a lehető legkisebb pazarlással működjön, legyen szó gyártásról, energiafelhasználásról vagy például egy, az üllőihez hasonló üzem klimatizálásáról.

Ennek érdekében a Lenovo üzemének tetején már most is 500 kilowattnyi napelemes kapacitás működik, de már folyamatban van a rendszer bővítése, amely összesen 4 megawatt megújuló energiával segíti majd a gyártást. Mivel azonban az elektromos rendszerek jelentős mennyiségű hulladékhőt is termelnek, ma már ezt is bevonják a körforgásba: a felvett áram körülbelül harmada alakul hővé, korábban ezt – további energiabefektetés árán – lehűtötték, most inkább a gyártócsarnok klimatizálása során használják fel.

Lenovo Manufacturing Kft.

„A Lenovo elkötelezett a fenntarthatóság mellett, célunk, hogy 2050-re klímasemlegesen működjünk. Közelebbi célkitűzésünk, hogy 2025-re – azaz két év múlva – már a teljes működésünk energiafelhasználásának 90 százaléka megújuló forrásokból érkezzen” – mutatott rá Lukács Anita, a Lenovo Magyarország ügyvezető igazgatója. „A termékek tervezésénél is törekszünk a fenntarthatóságra, például a Thinkpad Z termékeink már 100 százalékban újrahasznosított alapanyagokból, 100 százalékban szintén reciklált, komposztálható csomagolóanyagok felhasználásával készülnek. A gyártási folyamatokban is megújulunk a fenntarthatóság érdekében, új szabadalmunk, az úgynevezett alacsony hőmérsékletű forrasztási technológiánk is ennek a célnak az érdekében került kifejlesztésre, amelyet ingyen átadtunk a versenytársainknak is, mivel a környezet védelme közös érdekünk. A Lenovo emellett a ClimeCo-val együttműködve semlegesíti eladott termékei becsült szén-dioxid emisszióját is: az erre fordított összeg kizárólag az ENSZ által jóváhagyott fenntarthatósági programokat támogatja. Így ügyfeleinket is be tudjuk vonni a klímasemlegességi célok elérésébe, miközben segítjük őket saját céljaik elérésében.”

Lenovo Manufacturing Kft.

Aktív közösség, a gyáron kívül is

A Lenovo egyébként nem csak a területet használja Budapest határában. A vállalat 2021-ben az év munkáltatója lett a legtöbb teremtett munkahely kategóriában, és természetesen a munkatársakat is igyekeznek támogatni, családi napokat szerveznek, amikor a gyerekek is megismerkedhetnek a szüleik munkájával, emellett azonban fontos edukációs szerepet is vállalnak. Ahogy ugyanis Zólyomi Szabolcs rámutatott, nem elég felelősségteljes corporate citizen-ként viselkednie a cégnek, a kollégáknak is érezniük kell a felelősséget, ami a vállukon nyugszik. A cég életében egyébként is fontos elem az ESG, az energia- és egyéb erőforrások fogyasztását pedig egy intelligens épületkezelő rendszerre bízzák.

A cég a társadalmi szerepvállalásának jegyében a helyi iskola IT-termét önkéntes programban felújította, valamint a technológiáját adományozta a tanterem számára. A gyár ugyan még csak szűk két éve üzemel, de már a jövőre készülnek. Ahogy Zólyomi Szabolcs elmondta, az úgynevezett folyamatos fejlesztési projektekkel sosem állnak le, hiszen mindig lehet valamit jobban csinálni, valamit optimalizálni. Az üzem területén elhelyezett ötletládákon keresztül minden dolgozót bevonnak a fejlesztésekbe.

Emellett azonban különféle digitalizációs és automatizációs fejlesztések is zajlanak, a közeljövőben csaknem teljesen automatikussá válik a termékek csomagolása, a mesterséges intelligencia segítségével pedig tovább fokozzák az amúgy is elismerésre méltó hatékonyságot.

A tartalom a Lenovo támogatásával, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Hivatalos: Robbie Keane a Ferencváros vezetőedzője

Hivatalos: Robbie Keane a Ferencváros vezetőedzője

Reuters: Kanada miniszterelnöke, Justin Trudeau  hamarosan bejelentheti lemondását

Reuters: Kanada miniszterelnöke, Justin Trudeau hamarosan bejelentheti lemondását

Hárman meghaltak egy arzénos karácsonyi tortától Brazíliában, a saját családját mérgezhette meg egy nő

Hárman meghaltak egy arzénos karácsonyi tortától Brazíliában, a saját családját mérgezhette meg egy nő

Visszahelyezték a fóti gyermekotthon felfüggesztett igazgatóját

Visszahelyezték a fóti gyermekotthon felfüggesztett igazgatóját