OTP Egészségpénztár
OTP Egészségpénztár
Tetszett a cikk?

A havi társadalombiztosítás befizetése mellett egyre többen érzik szükségét annak, hogy másképp is gondoskodjanak magukról azokban az élethelyzetekben, amikor az egészségük a tét. Ebben segít az egészségpénztári tagság, aminek segítségével nemcsak adóforintjainkat kapjuk vissza, de most kezelése is egyszerűbb, mint valaha.

A TB arra jogosít fel minket, hogy igénybe vegyük az állami orvosi szolgáltatásokat: elmenjünk a háziorvoshoz, szakrendelésre, vagy kórházi ellátásban részesüljünk. Noha az esetek többségében – kis szerencsével – a háziorvoshoz még aznap sikerül bejutni, a specialistát igénylő vizsgálatoknál hosszabb várólistákkal, hetekkel vagy hónapokkal későbbi vizsgálati időpontokkal szembesülhetünk. Ezenfelül előfordulhat, hogy az állami szolgáltatás minőségével sem vagyunk elégedettek, vagy hiába várunk valamire hosszú hetekig, nem oldódik meg a problémánk. Így aztán további vizsgálatokra van szükség, ami persze újabb várakozással és kellemetlenséggel járhat. Ezért gyors és egyszerű megoldásként a magánellátást választjuk, hiszen ott belátható időn belül magas színvonalú szolgáltatást kapunk, tehát előbb meggyógyulhatunk. Ezért viszont sokszor mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk.

Elmegyünk tehát a magánellátásra, kifizetjük a vizitdíjat, megvesszük a gyógyszereket. Az egyik szemünk nevet, mert végre jobban vagyunk, a másik viszont sír, hiszen közben a fizetésünk egy jelentős százalékától búcsút kellett vennünk. Mi lehet a megoldás, hogy egy kicsit „könnyebben” költsük el ezt a rengeteg pénzt?

Ez a megoldás az egészségpénztár, ami tulajdonképpen olyan, mint egy speciális bankszámla kártyával, amiről az egészségünkkel kapcsolatos kiadásainkat tudjuk kifizetni. De miért jó ez nekünk? Miért kell fenntartani egy külön számlát csak azért, hogy aztán arról fizessük azt, amit így is, úgy is kell fizetnünk?

Az egészségpénztári számláról kétféleképpen gondolkozhatunk. Felfoghatjuk úgy, mint egy megtakarítási számlát, ahova azt a pénzt tesszük félre, amit csak az egészségünkkel kapcsolatos kiadásokra szánunk. Így azt külön tudjuk kezelni a család havi büdzséjétől, és ha gondoskodunk a rendszeres befizetésekről, akkor biztosak lehetünk benne, hogy az ilyen jellegű kiadásokra mindig ott lesz egy összeg, ami bármikor hozzáférhető. Vagy kezelhetjük úgy is, mint egy extra számlát különleges kártyával, amire ha befizetünk, akkor jelentős adókedvezményben részesülünk.

Bárhogy is gondolkozzunk róla, egy dolog biztos: ha ezt a számlát használjuk, az arra történő befizetések jelentős részét visszakapjuk a következő év elején, hiszen az egészségpénztári befizetések után 20%-os, évenként maximum 150 000 Ft összegű adó-visszatérítést igényelhetünk.

Emellett nagyon sok helyen eleve kedvezményesebben tudunk vásárolni az egészségpénztári kártyával, mint ha azt a sima bankkártyánkkal vagy készpénzzel tennénk. Fizethetünk vele orvosi szolgáltatásokért, kezelésekért, szűrővizsgálatokért vagy járó- és fekvőbeteg-ellátásért, de költhetünk belőle gyógyszereinkre, szemüvegre, gyógyászati segédeszközökre vagy akár gluténmentes élelmiszerekre is. Ezen felül egészségbiztosítás is kapcsolódik hozzá igen kedvező feltételekkel.

Ha a fentiek meggyőztek bennünket, és szeretnénk a befizetéseink egy részét újra a számlánkon látni néhány hónappal később, akkor már csak egy dolog marad hátra: meg kell nyitni. De hogyan tegyük ezt?

1. Belépés

A pénztárba való belépést minden pénztár igyekszik lehetőségeihez képest minél egyszerűbbé és gyorsabbá tenni a leendő tagok számára. Van olyan pénztár, ahol például van lehetőség online végig vinni a teljes folyamatot: gyors regisztráció után ki kell tölteni az online jelentkezési lapot, illetve feltölteni a személyes okmányaink képét. A beküldéshez a jelentkezési lap hitelesítését is meg tudjuk oldani online: aláírhatjuk digitálisan, de hitelesíthetjük az ügyfélkapunk segítségével is. Természetesen mindezt személyesen is meg lehet tenni, de köztes megoldásként azt is választhatjuk, hogy a kellő dokumentumokat összegyűjtjük, és papír alapon, aláírva beküldjük.

2. Költségek

A belépésnek minden esetben van valamennyi minimális költsége, aminek fajtája és összege pénztáronként változik. Számíthatunk belépési díjra, működési költségre, kötelező vagy ajánlott tagdíjra, vagy a számlához kapott kártya költségére. Mindezek azonban még mindig elenyésző összegek ahhoz képest, amennyit ­– megfelelő felhasználás után – vissza lehet kapni az adójóváírásnak köszönhetően.

3. Befizetés

Ma már sok munkáltató ajánl egészségpénztári hozzájárulást a munkavállalóinak, amit, ha szükséges, saját befizetésekkel is ki lehet egészíteni. Ha azonban erre nincsen mód, egyénileg is kezelhetjük pénztári számlánkat. Elsőre azt gondolnánk, hogy az egyenlegünk követése, a feltöltések észben tartása macera, de a jó hír az, hogy ha akarjuk, már ezekkel sem kell foglalkoznunk. Lehetőség van ugyanis arra, hogy az egészségkártyát közvetlenül összekössük saját bankkártyánkkal. Amint ez megtörténik, onnantól az egészségkártyás fizetéskor automatikusan a bankkártyáról történik a levonás akkor, ha nincs elegendő egyenleg az egészségpénztári számlán. Ráadásul ez is befizetésnek minősül, tehát ugyanúgy megkapjuk az ezek után járó adó-visszatérítést a későbbiekben.

Emellett természetesen tölthetjük számlánkat rendszeres befizetésekkel, de akár alkalmanként is, kinek mi kényelmesebb. Növelhetjük egészségpénztári egyenlegünket online, ütemezett bankkártyás feltöltésekkel, beállíthatunk automatikus rendszeres utalást vagy csoportos megbízást. Ilyenkor csak arra kell figyelni, hogy az utalásoknál a közleményben egyértelműsítsük a pénzküldemény célját (pl. adjunk meg okiratszámot vagy adóazonosítót.)

Tölthetünk fel összeget továbbá alkalomszerűen is, akár az orvosi rendelőben vagy a gyógyszertárban való sorban állás közben mobil alkalmazással, hogy aztán percekkel később ebből fizethessük ki az igénybe vett szolgáltatást vagy a felírt gyógyszereket.

4. Adó-visszatérítés

A maximum 150 000 Ft-ot a befizetett SZJA-ból lehet visszaigényelni. Természetesen ez csak azok számára lehetséges, akik fizetnek SZJA-t, így mindenképpen ellenőrizzük a visszaigénylés előtt, hogy részesülünk-e bármilyen okból személyijövedelemadó-mentességben (nem fizetnek SZJA-t például a nyugdíjasok, CSED-en, GYED-en lévők stb.). Fontos az is, hogy olyan személy nem kaphat visszatérítést, akinek adótartozása áll fenn. Minden év elején a pénztár elkészíti az elszámolást a befizetésekről, illetve az azok után járó adóvisszatérítés összegéről. Ezt megkapjuk mi is és a NAV is, így azt csak ellenőriznünk kell a megküldött SZJA-bevallás tervezetében. Az adóbevallás beküldése után pedig 30 napon belül megérkeznek az egészségpénztári számlára visszaigényelt adóforintok, amik bármikor felhasználhatók egészségügyi kiadásokra.

Meglévő vagy új OTP Egészségkártyáját összekötheti bankkártyájával, és 100 ezer vagy akár 500 ezer forintot is nyerhet. A játékra itt regisztrálhat 2024. november 30-ig, további információkat pedig itt talál a kártyaösszekötés funkcióról.

A tartalom az OTP Egészségpénztár megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Karácsony Gergely: Tegyük kisebbé Budapestet?

Karácsony Gergely: Tegyük kisebbé Budapestet?

Timothy Garton Ash: Putyin és Orbán rászedték Angela Merkelt

Timothy Garton Ash: Putyin és Orbán rászedték Angela Merkelt

Drake jogi lépéseket tesz Kendrick Lamar Not Like Us című száma miatt

Drake jogi lépéseket tesz Kendrick Lamar Not Like Us című száma miatt

Spanyolországban fogták el a paloznaki plébános gyilkosának társát

Spanyolországban fogták el a paloznaki plébános gyilkosának társát