A versengés egy elektromos fogattal indult, amely 63 kilométer/órás végsebességre volt képes. A maga korában ez világrekordnak számított, és a legtöbben ámulattal hallgatták a híreket. Ma már azonban nevetségesen hangzik ez az adat, főleg, ha hozzávesszük azt is, hogy 11 évvel ezelőtt megdöntötték az 1000 kilométer/órás álomhatárt. A mai csúcs 1226 kilométer/óra. Jövőre 1600 kilométer/óra a cél.
Ezen a szinten már nem beszélhetünk annyira autókról, vagy gépkocsikról. A csodajárgány elnevezés sokkal találóbb lehet. A 600 kilométer/óra határt normál tüzelésű motorokkal már nem lehet elérni. A leggyorsabb járműveket már turbó meghajtású, jet turbinákkal szerelték fel, és az aerodinamika miatt, inkább cigaretta formájuk van, mint kocsi. Sugárhajtású repülőre hasonlítanak, persze szárnyak nélkül, kerékkel.
A rekordokat nem lehet normál utakon, illetve versenypályákon felállítani. Sőt, egy repülőtér kifutópályája sem elegendő hozzá. Ahhoz ugyanis, hogy a végsebességet elérjék ezek az autók, nagyon hosszú, egyenes szakaszra van szükség. Éppen ezért az amerikai sósivatagokban rendezik ezeket a próbákat, ahol nagyon hosszú, tükörsima, egyenes szakaszok vannak. A leghíresebb tesztpálya az Utah állambeli Bonneville-ben van, ahol minden évben megrendezik a sebesség világa rendezvényt. A legújabb ezermérföldes csúcs elérésére még ez a helyszín sem a legmegfelelőbb.
1. Az első világrekord az utcai autók kategóriájában
63,15 kilométer/óra: ez a végsebesség számít világrekordnak ebben a kategóriában. Ezt a tempót 1898 decemberében, a francia származású Gaston de Chasseloup-Laubat érte el Achore-ban. A férfi egy elektromos meghajtású fogattal ment egy kilométert ilyen sebességgel.
2. A leggyorsabb napenergiával hajtott jármű
165 kilométer/óra: eddig ez volt a legnagyobb sebesség, amit egy napenergiával hajtott járművel értek el. 2006-ban az Ashiya japán egyetem Sky Ace elnevezésű járműve volt képes erre a teljesítményre. A háromkerekű jármű öt méter hosszú, 1,80 méter széles, és kizárólag napenergiával működik. Sofőr nélkül mindössze 138 kilogramm a súlya.
3. A leggyorsabb gőzmeghajtású modell
234,34 kilométer/óra: ekkora sebességre volt szükség ahhoz, hogy a járgány elnyerje a leggyorsabb gőzmeghajtású jármű elnevezést. Legalábbis ezt állítják azok a britek, akik szerint ekkora sebesség kell ahhoz, hogy valaki megdöntse Bob Barber nyolcvanas években felállított rekordját. Hivatalosan azonban ezt nem hitelesítette a nemzetközi automobil szövetség a FIA. Náluk még mindig Fred Mariott világcsúcsa van érvényben. A férfi a Stanley Rocket Racer elnevezésű járművével 205, 44 kilométer/óra sebességre volt képes 1906-ban, és ezzel ő volt az első ember, aki átlépte a kétszáz kilométer/óra-s sebességi álomhatárt.
4. Sebességrekord bicikli kategóriában
249,94 kilométer/óra végsebességre is képes a világ leggyorsabb kerékpárja. Az egykori olimpikon, és híres Iron Man versenyző John Howard 1985. július 20-án Bonneville-ban érte el ezt a sebességet szélárnyékban. Az ötszáz lóerős járművet úgy építették meg, hogy Howard szinte légellenállás nélkül tudta tekerni a pedálokat. Trükk nélkül a kanadai Sam Whittingham Varna Orpheus kerékpárjával Nevadában 130,36 kilométer/órás sebességet ért el.
5. Hidrogénnel hajtott jármű
© BMW |
300,18 kilométer/óra végsebességet ért el a BMW H2R 2004 szeptemberében, a Franciaországi Miramas tesztpályán, és ezzel ez az autó lett a leggyorsabb ilyen jellegű jármű. Az üzemanyagcellás autók között a Ford Fusion Hidrogén 999 a leggyorsabb. A versenyautó 2007 augusztusában 333,59 kilométer/óra rekordot állított fel Bonneville-ben.
6. Dízelautók rekordja
529,11 kilométer/óra a határ a dízelkategóriában. Ez a rekord Andy Green nevéhez fűződik, aki a JCB Dieselmax géppell állította be ezt a végsebességet 2006 augusztusában, Salt Lake Citytől 90 mérföldre. A Torpedót két, négyhengeres 4,4 literes dízelmotor hajtja, és összesen 750 lóerős.
7. A leggyorsabb motor
564,93 kilométer/óra végsebességre képes a világ leggyorsabb motorja. A kaliforniai Chris Carr nevéhez fűződik ez a rekord, aki áramvonalas, átalakított kétkerekűjével érte el ez a sebességet.
8. Hagyományos motorral rendelkező autók rekordja
658,53 kilométer/óra a legutóbbi rekord a hagyományos, benzines motorral hajtott járművek között. Bob Summer 1965-ben, 6,9 literes, 2400 lóerős Crysler Hemi motorjával produkálta ezt a teljesítményt.
9. Először 1000 kilométer/óra sebesség fölött
1001,76 kilométer/óra végsebességet Gary Gabelich érte el 1970. október 23-án a rakétameghajtású Blue Flame nevű járművével. Ő volt az első, aki négy számjegyű végsebességre volt képes.
10. Az aktuális rekord
1227 kilométer/óra sebességre volt képes 11 évvel ezelőtt (1997. október 15-én) a brit Air Force pilóta, Andy Green. Nevadában a Thrust SSC, két jet turbinával meghajtott közel százezer lóerős járművével érte el ezt a végsebességet. Bár ez az erő, kb. 150 Forma-1 autó erejének felel meg, a rekord valószínűleg mégsem tart majd örökké. A hatvanhét éves amerikai, Ed Shadle ugyanis már dolgozik egy különleges rakétautón. A North American Eagle a tervek szerint 1600 kilométer/óra végsebességet is képes majd teljesíteni, ezzel megelőzheti a Thrust SSC-t.
11. Gyorsabb, mint a golyó
Bloodhound SSC, azaz a Véreb. Az ezermérföldes rekord animációja: