szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb megtakarítási hullámra készülnek a családi kutasok, a melegvíztől a kávéig próbálnak spórolni a költségeiken. Hosszabb távon az automata állomások megjelenése lehet a megoldás a gazdaságos működésre.

Nagyjából kétezer töltőállomás működik az országban, amelyeknek közel a fele tartozik a nagyokhoz - Mol, Shell, OMV, Lukoil - írja a kisebb kutak helyzetével foglakozó cikkében a Vezess.hu. A négy nagy hálózat kútjai közül is sokat vállalkozók visznek, de igazán nagy bajban a kisebb települések kiszolgálását évtizedek óta végző családi vállalkozások egységei vannak.

Ezek - a legkisebbeket is figyelembe véve - éves szinten 500 ezer és egymillió liter közötti üzemanyagot forgalmaznak. Számukra továbbra is a legnagyobb probléma, hogy 480 forintért adhatják a legnépszerűbb üzemanyagfajtákat, miközben ugyanennyiért is veszik. “Mennyire bölcs döntés már az a kormánytól, hogy nulla forintból tartsák fenn a vállalkozásaikat a családok, nulla forintból fizessék az alkalmazottaikat, nulla forintból fizessék a sokszorosára emelkedett villanyszámlát” – sorolja Gépész László, a Független Benzinkutak Szövetségének az alelnöke a lapnak.

A kutak veszteségeiről pontos képet nehéz kapni, de a forgalom alapján lehet kalkulálni. Gépész László szerint a kisebb kutak kára jelenleg 50-60 forint literenként, vagyis éves egymillió literes forgalomnál 50-60 millió forint.

A kisebb kutak helyzetén az sem segít, hogy - elvileg a töltőállomások tavalyi forgalma után - literenként 16 forint támogatást kapnának az államtól. Csakhogy ezt a pénzt a cégek egyharmada nem kapta még meg – mondta a Vezess.hunak az alelnök. A hatósági árak mellett most egyre nagyobb kihívást jelent a rezsiköltségek elszállása is, ugyanis korábban részben vagy teljesen rezsivédettek voltak ezek a kisvállalkozások is. A jövőben viszont akár tízszeres áron veszik majd az energiát.

A túlélés  érdekében a kültéri világításokon, a WC-fenntartáson, a fűtésen spórolnak, ahogy tudnak, mondja Bujdos Eszter a Holtankoljak.hu oldal ügyvezetője – aki szerint hosszabb távon a kisebb egységek az önkiszolgáló tankolásra állnak át, és kitesznek egy étel-ital automatát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!