szerző:
Tetszett a cikk?

Hazai utakon, téli körülmények mellett fogtuk vallatóra a Honda első európai plugin hibrid modelljét és második elektromos autóját. Teszten a nehezen megjegyezhető nevű új CR-V e:PHEV és e:Ny1.

Nyugodt szívvel ki merjük jelenteni, hogy jelenleg a Honda gyártja az egyik, ha nem a legjobb normál hibrid hajtásláncot, mely előbb a Civicben, majd pedig a kicsit nagyobb fogyasztású ZR-V-ben is bizonyított.

Az egyre szigorodó károsanyag-kibocsátási normák azonban a Toyotához és a Mazdához hasonlóan ezt a japán gyártót is egyre inkább a plugin hibridek és a tisztán elektromos modellek, vagyis a zöld rendszám irányába terelik.

Mint amilyenek jelen tesztalanyaink, vagyis a hatodik generációs vadonatúj CR-V legdrágább e:PHEV kivitele, illetve a gyártásból nemrégiben távozott apró Honda e után a gyártó második villanyautója, az e:Ny1.

A nagy CR-V
László Ferenc

És a sokkal kisebb e:Ny1
László Ferenc
CR-V e:PHEV

A közelmúltban volt szerencsénk kipróbálni a Honda Clarity hidrogénnel üzemelő üzemanyagcellás változatát, mely modellből készült tisztán elektromos és plugin hibrid kivitel is. Utóbbi volt a gyártó első külsőleg tölthető hibridje, nálunk azonban nem volt kapható, így a 2023-ban érkezett új CR-V legkomolyabb e:PHEV verziója a Honda első európai plugin hibrid modellje.

Ami néhány apróságot leszámítva külsőleg leginkább csak a zöld rendszám, illetve a bal első kerék közelében kialakított töltőaljzat tekintetében tér el a normál hibrid testvérmodelljeitől. A ZR-V fölé érkezett újdonság tengelytávolság, illetve hossz tekintetében 4, illetve 8 centimétert nőtt az elődjéhez képest, és ez igen jó hatást gyakorol az utastér méretére.

4,7 méter hosszú
László Ferenc
Hátul kamu kipufogóvégekre lehetünk figyelmesek
László Ferenc

Elöl eddig is kiválóan el lehetett férni, mostantól viszont a hátul ülőknek is jobban elfér a lábuk, és a 15 helyett immár 19 centiméteres távon tologatható hátsó üléssor támláinak dőlésszöge is kiválóan állítgatható. 7 üléses opció a nagycsaládosok bánatára sajnos nincs.

Érdekesség, hogy a PHEV-ben 30 literrel nagyobb a csomagtér, mint a normál hibridben, ráadásul a 617 literes puttony egészen 1,7 köbméterig bővíthető. Apróság, mégis fontos, hogy az elektromos csomagtérajtó nyitás/csukás gyorsabb és egyben halkabb is lett.

Kényelmes ülések némi oldaltartással
László Ferenc
Remekül variálható utastér
László Ferenc
A kábelek elférnek a raktér alatti részben
László Ferenc

A relatíve konzervatív hangulatú műszerfal és az utastér általános minősége valahol a Toyota RAV4 és a Mazda CX60 között fél úton van, az ergonómiára nem lehet panaszunk. A kormány mögötti digitális műszeregység 10,2 colos méretű, az infotainment panel érdekes módon kicsit kisebb, mindössze 9 colos, és a CR-V-be most először került HUD.

Jobbra indexelve a középső kijelzőn feltűnik a jobb oldali kamera nem túl jó minőségű képe, balra indexelve viszont nem kapunk ilyen funkciót, ezt a feladatot a koreai riválisok egyértelműen jobban oldották meg. A fűthető bőrkormányon hagyományos kapcsolók kaptak helyet, és szerencsére a rádió hangerejét és a klíma hőfokát is hasonló konzervatív módon lehet szabályozni.

Kiváló ergonómia
László Ferenc
Minden kézre esik, de a grafika enyhén ódivatú
László Ferenc

Az Atkinson ciklusú 2 literes 4 hengeres szívó benzinmotor 148 lóerős, illetve 189 Nm-es produkciót ad elő, a hibrid technikával kiegészítve pedig összesen 184 lóerőt és 335 Nm-t kapunk. A belsőégésű motor most először nem egy, hanem két áttétel mellett képes hajtani közvetlenül a kerekeket, de alapvetően továbbra is leginkább a villanymotor felel a hajtásért.

A hátsó ülések alatti 17,6 kWh-s vízhűtéses akkumulátor elvileg 80 kilométeres e-hatótávot képes biztosítani, ami a téli zimankóban nálunk 50 kilométerre csökkent. A benzinfogyasztás az elektromos töltési lehetőségektől/hajlandóságtól függően 0-8 liter körül alakul, egy teljes töltés 2,5-7,7 óra alatt tudható le.

Auto, EV, Save és Charge üzemmódok érhetők el
László Ferenc
148 lóerős és 189 Nm nyomatékú a benzinmotor
László Ferenc
Legfeljebb 6,8 kW-tal tölthető
László Ferenc

A normál hibrid kivitel csomagtér alatti mini telepe alig 1 kWh kapacitású, cserébe viszont 46,5 helyett 57 literes az üzemanyagtartálya, a tömege pedig közel két mázsával szerényebb. A PHEV 1920 kilogrammot nyom a mérlegen, ami főképp kanyarodáskor és fékezéskor érződik, az úthibákat viszont kiválóan kisimítja az adaptív lengéscsillapító.

Az egész közvetlennek mondható kormányzás a kategóriaátlagnál kicsit kevésbé szintetikus, a 11,4 méteres fordulókör viszont lehetne némileg kisebb. A 9,4 másodperces 0-100-as szintidejű és 195 km/h végsebességű CR-V e:PHEV menetdinamikája némileg elmarad a várakozásainktól, illetve furcsa, hogy a csak magas felszereltséggel kapható plugin hibridhez nem rendelhető összkerék-hajtás, az olcsóbb normál hibridez viszont igen.

Terepjárásra egyébként eleve nem nagyon alkalmas a zöld rendszámos CR-V, hiszen hasmagassága 3,1-4,1 centiméterrel szerényebb a normál hibridekénél.

László Ferenc
László Ferenc

e:Ny1

Nyílt titok, hogy az e:Ny1 nem más, mint a két évvel korábban debütált hibrid HR-V tisztán elektromos testvérmodellje, a gyártó mégsem eHR-V, HR-Ve vagy valami hasonlóan észszerűnek tűnő elnevezést választott, hanem hát azt, amit.

Ez főleg annak ismeretében furcsa, hogy a külső dizájn csak minimálisan változott a még belső égésű motorra épülő testvérmodellhez képest. A karakteres hűtőrács az új hajtás miatt értelmét vesztette, így gyorsan száműzték, és helyére került az elegáns kis ajtó mögé rejtett töltőport, valamint a töltési folyamatról vizuális információkat közlő LED-fény.

6 centivel hosszabb a HR-V-nél
László Ferenc
2,66 méteres tengelytáv
László Ferenc

Az akkumulátorát csüngőhasú malacként alul hordó, csekély hasmagasságú e:Ny1 4,38 méter hosszú és 2,61 méteres tengelytávolságú, vagyis 19 centiméterrel rövidebb az emelt Civicnek tekinthető ZR-V-nél és 33 centiméterrel kisebb az új CR-V-nél.

A HR-V-ben lévő 7 colos LCD-t felvonultató részben analóg műszeregység helyett egy 10,2 colos kijelzőt kapunk, melynek képe a napellenző hiánya ellenére is minden körülmények mellett remekül látható.

A többi Hondáénál futurisztikusabb a műszerfal
László Ferenc
Elektromos állítható első ülések
László Ferenc
Kisebb, mint a CR-V, de azért egész jól el lehet férni benne
László Ferenc

A 9 colos vízszintes infotainment kijelző helyére egy 15,1 colos hatalmas függőleges érintőképernyő érkezett. A három részre osztott panel felső részén a navigáció/óra/tolatókamera/Apple Carplay/Android Auto képe látható, középen a Honda régivágású főmenüje teljesít szolgálatot, alul pedig fixen ott figyelnek a klímavezérlés virtuális gombjai.

A hagyományos tekerőgombos klímát sirathatjuk, azért viszont messze nem kár, hogy a hatalmas mechanikus váltókart végre száműzték, pláne, hogy az e:Ny1-hez hasonlóan egyébként a HR-V-ben sincs semmilyen hagyományos váltómű. A szokásos P, R, N, D funkciók nyomógombokkal érhetők el, mint több más Hondában.

Elég egyértelmű kezelőszervek
László Ferenc
A hátsó utasok sincsenek elhanyagolva
László Ferenc

A helykínálat elöl és hátul is rendben van, ellenben az akkumulátorpakk miatt elbukjuk a HR-V Magic Seatjét, vagyis a lehetőséget, hogy nagyobb tárgyak szállításakor fel tudjuk hajtani a hátsó üléseket. A csomagtér 344-1136 literes, szemben a HR-V 319-1289 literével.

A minőségérzet jobb az átlagnál, de véleményünk szerint a Mazdák szintjét az e:Ny1 sem ugorja meg, pláne, hogy tesztautónk több, remélhetőleg teljesen egyedi és könnyen orvosolható hibajelenséget is produkált fényszóró, érintőkijelző, ablakemelő, illetve csomagtérajtó fronton.

Nincs frunk
László Ferenc
Élhető csomagtér
László Ferenc

A hangszigetelés lehetne picit jobb, ugyanis a vártnál több kerékzaj jut be az utastérbe, ezenkívül kis sebességnél a villanymotor hangja is jól hallható, mind hajtás, mind pedig rekuperáció esetében.

Az Eco, Normal és Sport üzemmódokban használható 204 lóerős e:Ny1 a 131 lovas HR-V-hez viszonyítva 10,6 helyett 7,6 másodperc alatt pattan fel 0-ról 100 km/h-ra, amiatt pedig vélhetően kevesen morzsolnak el könnycseppeket, hogy a végsebesség 170-ről 160-ra csökkent.

A 310 Nm-es instant nyomatéknak köszönhetően szupergyorsan és biztonságosan megoldható minden előzés, fürgébben, mint a 253 Nm-es hibrid tesóval.

10 perc alatt akár 100 kilométernyi hatótáv is nyerhető, persze csak ideális esetben
László Ferenc
Jól látható az aksipakk
László Ferenc

Mivel a HR-V-vel szerencsés csillagzat alatt akár 2-essel kezdődő átlagfogyasztás is hozható és 4-5 literes értékek bármikor könnyen elérhetők, kíváncsian vártuk, hogy mekkora lesz az elektromos testvérmodell fogyasztása. A gyártó szerint a bruttó 68,8 kWh, nettó 61,9 kWh kapacitású akkumulátorral 412 kilométer tehető meg egy töltéssel, ez azonban vélhetően csak kellemes tavaszi/őszi időjárás mellett hozható.

5-10 fokos külső hőmérséklet mellett, 19 fokra állított klímával, Eco módban, javarészt városban és ésszel használva nekünk csak 235 kilométeres hatótávot sikerült elérnünk.

Rejtett hátsó kilincsek
László Ferenc

 

Ismerős Honda designjegyek
László Ferenc
AC fronton 11 kW jelenti a plafont, pedig nagyon örülnénk a 22 kW-nak, DC-n pedig 78 kW-tal kell beérnünk. A gyártó elismeri, hogy a DC csúcsérték nem túl magas, de azt állítja, hogy az e:Ny1 átlagos töltési teljesítménye jobban alakul, az akár 135 kW-ra is képes riválisoknál. Egy 10-ről 80 százalékra történő feltöltés körülbelül háromnegyedórányi időt vesz igénybe.

Az e:Ny1 300 kilogrammal nehezebb a HR-V-nél, az 1750 kilogramm körüli tömeget azonban egész jól palástolja a technika – a kormányzás, a felfüggesztés és a regeneratív fékrendszer egyértelműen a jobbak közül való.

18 colos kerekeken gördül
László Ferenc

Konklúzió, árak

A Honda első európai plugin hibridjeként jegyzett CR-V e:PHEV egy tágas utas- és csomagterű, akár családi autóként is kiválóan használható SUV, mely igen drágán biztosítja a zöld rendszám előnyeit.

A csak magas felszereltséggel és elsőkerék-hajtással kapható kivitel 24,5 millió forinton nyit, vagyis 2,1 millió forinttal drágábban, mint a 306 lovas és összkerekes Toyota RAV4 PHEV, és 3,4 millió forinttal magasabb áron, mint a 327 lóerős és szintén 4WD hajtású CX-60 PHEV. Ráadásul utóbbi japán rivális 200 lovas remek 6 hengeres dízelverziója már 16,3 millió forint ellenében hazavezethető.

Aki olcsóbban szeretne új CR-V-t, annak ott a 19,6 millió forinton startoló normál hibrid változat, melynek összkerekes verziója 21,8 millió forinttól indul.

750 kg helyett akár 1,5 tonnát is vontathat a PHEV verzió
László Ferenc

Az apró Honda e-t követő második elektromos Honda, az e:Ny1 jól felszerelt alapmodellje sem éppen olcsó a maga 20,7 millió forintos hivatalos listaárával. A földhöz ragadtabb hibrid hajtásláncú testvérmodellt, a HR-V-t 13,5-15,6 millió forintos áron jegyzik, és ez esetben a hatótávparát nyugodtan el lehet felejteni.

A HR-V és a CR-V közé ékelődő, általunk nemrégiben alaposan letesztelt normál hibrid ZR-V 16,5-18,5 millió forint kifizetését követően vezethető haza.

Hamarosan újabb tisztán elektromos Hondák érkeznek
László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!