Microsoft-botrány: most az "iratok fordítása" miatt áll a kormányzatig érő korrupciós ügy nyomozása
Gyanúsított még mindig nincs.
Gyanúsított még mindig nincs.
A korábbi vizsgálatok a NAV-ot és az ORFK-t nevesítették, mint a magyar állam részéről biztosan sáros intézményeket.
Még mindig nyomoznak az ügyben, de sok fejlemény nem történt.
Hiába nevezte meg az amerikai tőzsdefelügyelet a belügy felügyelete alatt működő rendőrséget a Microsoft-ügy egyik érintettjeként, a Pintér Sándor vezette tárca nem indított vizsgálatot.
Az adóhatóság azt nem árulja el, mások után nyomoznak vagy vizsgálódnak-e. A NAV-nál akkoriban felelős vezetői posztot betöltő Vágujhelyi Ferencből azóta a kormány legfőbb informatikai tanácsadója lett.
A kezdeményezéshez az összes ellenzéki frakció csatlakozott.
Nem csak a rendőrség, az ügyészség is érintett a Microsoft-botrányban, 2013-2014-ben 237 millióért vásároltak szoftverlicenceket. Sőt az Igazságügyi Minisztérium is, bár sokkal kisebb összegben. E két év öt legnagyobb beszerzése közül háromról jelentettek szabálytalanságokat az amerikai hatóságok a beszerzések teljes listája alapján, amelyet a KEF adott ki a hvg.hu-nak.
Válaszokat kaptak az amerikai igazságügyi minisztériumtól, illetve feldolgozták a nyilvánosságra hozott dokumentumokat, a magyar ügyészség nyomozást rendelt el a Microsoft-ügyben. Az amerikai vizsgálatok előtt nem láttak semmi gyanúsat.
Elrendelték a feljelentés kiegészítését.
A SEC megnevezett a Microsoft magyarországi korrupciós botrányában érintett állami szerveket, köztük az ORFK-t. A rendőrség korábban visszautasított minden érintettséget, bár közleményük már nem elérhető. A NAV vezetője abban az időszakban Vida Ildikó volt, az informatikai beszerzésekért Tiborcz István testvére felelt.
Két konkrét eseten mutatja be a Microsoft Magyarország által az USA-ban aláírt vallomás, hogyan bundáztak meg állami beszerzéseket, játszottak össze állami tisztviselőkkel. A magyar ügyészség egyszer már gyanú hiányában visszautasított egy feljelentést. Most azt ígérik, megkérdezik az amerikai kollégákat, van-e releváns, kiadható információjuk.
Még csak gyanús sem volt a magyar ügyészségnek a microsoftos szoftverlicencek körüli korrupciós ügy, sőt az érintettek mind a mai napig kényelmes állásokba ejtőernyőznek tovább. Közben az amerikai hatóságok az ügy jelentős részét felgöngyölítették, beismerő vallomásig és peren kívüli egyezségig jutottak.