#klímavédelem


A tehén ne igyon kólát – a Duma Aktuál és Kósa Lajos klímavédelmi tanácsai

Kósa Lajos a klímavédelem ügyében is képes kinyilatkoztatni a tutit. A debreceni Farmer Expón például azt mondta, ha megiszunk egy kólát vagy egy sört, természetesen büfögünk tőle, ettől szén-dioxid kerül a levegőbe, mégsem tiltják be ezeket az italokat. A Duma Aktuál ennek a sajátos okfejtésnek ered a nyomába, és rettentően izgalmas tudományos következtetésekre jut. Megtudhatjuk például, hogy mi köze a gólyának az üvegházhatáshoz, valamint, hogy ha metán napján böfög a szarvasmarha, akkor negyven napig böfögni fog. Főleg, ha kólát iszik. Kósa pedig valószínűleg elaludt a Spektrum előtt.


Honnan fogom tudni, hogy a bankom is komolyan veszi, amit elvár tőle az EU?

Egy sor kötelezettséget ró a tagállamokban – így Magyarországon is – működő bankokra az Európai Unió, részben azért, hogy ellenállóbbak legyenek a klímaváltozás hatásainak, részben pedig, hogy jobban hozzájáruljanak a klímaváltozás hatásainak kordában tartását szolgáló célok teljesítéséhez. De honnan tudhatjuk, mennyire veszik ezt komolyan?


Jávor Benedek: Megmentik-e az elektromos autók a klímát?

Az elektromos mobilitás fontos, de csak csővégi megoldás. Sok más nélkülözhetetlen lépést - amit a kormányzat–Fidelitas–Tarlós István-tengelyen autósüldözésnek hívnak - is meg kell tenni, ha valóban meg akarjuk óvni környezetünket. Jávor Benedek a Párbeszéd – ZÖLDEK EP-listavezetője, Budapest brüsszeli irodája vezetőjének írása.
















Ezen is múlik a közös jövőnk, és Európa nagyon lemaradt benne

A zöld átálláshoz nélkülözhetetlen az alumínium, ez a fém a napelemek és szélerőművek egyik fő összetevője, így óriási keresletrobbanás jön a piacon. Az elsődleges alumínium gyártása viszont rendkívül energiaigényes folyamat és Európa alapból is évek óta leépülőben lévő termelési kapacitásainak óriási gyomrost adtak a tavalyi év áramárai. A kohászattal ráadásul rengeteg szén-dioxid is kerül a légkörbe, amit csökkenteni lehet, ha az üzemeket átállítjuk megújulókra, csak azok ellátása meg sok esetben pont a klímaváltozás miatt válik még kiszámíthatatlanabbá.


Szia, uram, szén-dioxid-kvóta érdekel?

A szén-dioxid-kompenzációt előszeretettel használják a legnagyobb vállalatok a szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentésére, esetenként teljes kiváltására, de egy nemrég megjelent nemzetközi oknyomozó riport szerint a rendszer alapját jelentő karbon krediteket kibocsátó vállalat tevékenysége sok esetben egész egyszerűen full kamu. Mire jó a szén-dioxid-kompenzáció, és mire nem? Ki ver át kit? 1-ből 1 az tényleg 0?