Roham indulhat a panellakásokért a kedvezményes állami hitel miatt
A panellakások amúgy is népszerűek a fiatalok körében, a kedvezményes hitellel pedig (jelen állás szerint) alacsonyabb lenne a lakáshitel törlesztője, mint a bérleti díj.
A panellakások amúgy is népszerűek a fiatalok körében, a kedvezményes hitellel pedig (jelen állás szerint) alacsonyabb lenne a lakáshitel törlesztője, mint a bérleti díj.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább lakásdrágulása az EU-ban, és a magyar adat különösen az elmúlt két évben szakadt el az uniós átlagtól.
Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium a helyi önazonosság védelméről szóló törvény részletszabályozását, amely komoly csúszást is előidézhet azokon a településeken, ahol az önkormányzat él az elővásárlási jog biztosításával.
Sok a lakatlan lakás, ezekre azonban minőségük és elhelyezkedésük miatt nincs kereslet. Közben kevés új lakás épül, egyre drágábban. Sok a befektetési célú vásárló, de kevés a bérlakás. Mindez együtt járul hozzá a lakhatási válsághoz.
Jobban lehet alkudni most ingatlanvásárláskor, a paneleknél viszont ne reménykedjünk nagy engedményben.
A nyaraló lényegében második otthonná vált, a szezon teljes évben tart, és az árak ennek megfelelően rendkívül magasak.
Ezen a mostani hitelcsúcs sem tud változtatni – mondja a szakértő.
Eredetileg 25 ezer négyzetméternyi irodaterület jött volna létre a Corvin Campus néven futó beruházás során, a Cordia azonban úgy döntött, hogy a piaci folyamatok hatására lakásokká alakítja át az épületet.
25 százalékkal nőtt az új lakásokra kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések száma az első negyedévben a tavalyi hasonló időszakhoz képest. Az elemzők szerint ez annak ellenére is biztató, hogy nagyon alacsony volt a bázis. Magyarország régóta sereghajtó az új lakások építésében a régióban, de fokozatosan fordulhat a trend.
A főváros stagnáló kereslete is arra utal, hogy itt már egyszerűen túl drágák az ingatlanok.
Részletesen elemezték, melyik kerületekbe költöztek a legtöbben, honnan mentek el sokan, és melyek a fővárosnak azok a részei, amelyek annyira népszerűek, hogy még a költözők is csak a kerületen belül vettek új lakást.
Hiába lehetett már egy ideje azt látni, hogy az ingatlanpiaci minisokk viszonylag gyorsan lecseng, a rövid ideig tartó áremelkedés nyomán megugrott az érdeklődés a hagyományosan olcsóbb helyek lakásai iránt.
Rövid ideig gyengíti, hosszú távon viszont erősítheti az ingatlanpiaci keresletet, ha marad a magas infláció. Eddig a lakásárak gyorsabban nőttek, mint a bérek, de ez hamarosan megfordulhat.
Nagy a kereslet, szűk a kínálat, drágulnak a lakások, amihez egyre nagyobb hitelt kell felvenni. Egy budapesti új lakás négyzetméteréért átlagosan 1,68 millió forintot kell már kicsengetni.
Tavalyhoz képest feleannyi idő alatt kelnek el a fővárosi panellakások. A korszerű, iskolához, csomóponthoz, munkahelyekhez közeli ingatlanokra sokkal gyorsabban találnak vevőt, mint a többire.
Navracsics Tibor szerint az ingatlanszerzés korlátozhatóságával az árak csak átmenetileg, egyes területeken csökkennének. Szerinte a lakások megfizethetetlensége ennél sokkal nagyobb probléma.
A havi nettó átlagbérhez viszonyítva csak Bukarestben alacsonyabbak az ingatlanárak, az albérleti díjak pedig csak Prágában.
Márciusban a fővárosban újra enyhén nőttek, országos átlagban stagnáltak a lakbérek.
Harmadával nőttek az egészségpénztárak lakáshitelekhez kapcsolódó kifizetései tavaly.
Minden várakozást meghaladó növekedést tapasztalt tavaly a hazai ingatlanpiacon az OTP Bank illetékes alága. A cég vezető szakértői szerint kedvező az aktivitás növekedése, azt ők is belátják, hogy az áremelkedéssel a vagyonosabbak járnak jól.