Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A havi nettó átlagbérhez viszonyítva csak Bukarestben alacsonyabbak az ingatlanárak, az albérleti díjak pedig csak Prágában.
Bármilyen durvák a budapesti lakás- és albérletárak, a régió fővárosai között még mindig a magyar ingatlanpiac az egyik legmegfizethetőbb, derül ki az Ingatlan.com hétfői közleményéből.
A portál megnézte, hogy 2024 végén a cseh, lengyel, szlovák és román fővárosban hány havi átlagfizetésből jött ki egy 50 négyzetméteres használt lakás ára, valamint azt is, hogy az adott fővárosban a lakbérek az ottani nettó átlagbér hány százalékát tették ki – aztán ezt összevetették a budapesti helyzettel.
Itthon a használt társasházi lakások átlagos négyzetméterára már 2024 második felében átlépte az 1 millió forintot a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, ez pedig azóta még tovább nőtt, márciusban 18 százalékkal emelkedtek a fővárosi lakásárak éves összevetésben. Prágában viszont már forintra átszámolva 2,2 milliós az átlagos négyzetméterár, Varsóban 1,5 milliós, Pozsonyban 1,4 milliós. Bukarest olcsóbb Budapestnél, itt 850 ezer forintos az átlag.
Az adott fővárosra jellemző átlagfizetéseket nézve is relatíve olcsónak mondható Budapest. A magyar fővárosban a múlt év utolsó negyedévében az átlagfizetés meghaladta az 553 ezer forintot, így 7,7 év alatt jönne ki egy 50 négyzetméteres lakás ára. Ezzel szemben Prágában 11,7 évre jutó átlagbérből lehet megvásárolni egy ekkora lakást. Varsóban 10 évnyi átlagbérre van szükség, Pozsonyban 9 évre, Bukarestben 6,5 évre.
A régiós fővárosok albérletpiacain az Ingatlan.com azt nézte meg, hogy egy 50 négyzetméteres lakás átlagos bérleti díja hogyan aránylik a helyi nettó átlagkeresethez. A nettó átlagkeresetek legnagyobb részét Pozsonyban kell kifizetni a kiadó lakásokért, itt 57 százalékot, Varsóban közel 53 százalékot, Bukarest itt drágább Budapestnél, 45,8 százalékos értékkel, mert a magyar fővárosban a fizetés 44,6 százalékából jön ki a lakbér. Prágában viszont 44,2 százalékból.
És akkor rezsit még nem is fizettünk.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.