Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nagy a kereslet, szűk a kínálat, drágulnak a lakások, amihez egyre nagyobb hitelt kell felvenni. Egy budapesti új lakás négyzetméteréért átlagosan 1,68 millió forintot kell már kicsengetni.
Elsősorban az állampapírokból felszabaduló források támogatták a lakáspiaci keresletet 2025 első negyedévében – állapítja meg aktuális lakáspiaci jelentésében az MNB. A lakáspiaci tranzakciók száma ekkor – legalábbis országosan – „már a hosszú távú átlagot meghaladó szinten alakult”, aminek hátterében elsősorban a vidéki településeken tapasztalt forgalomnövekedés állt.
A szűk kínálat és az erőteljes kereslet miatt
Budapesten az adásvételek 18, országosan 8,3 százalékánál a hirdetési ár felett kelt el az ingatlan.
A jelentésben kitérnek a lakásárak emelkedésére is: ez 2024 negyedik negyedévében éves szinten átlagosan 15 százalék volt, ami reálértelemben 10,9 százalékos emelkedésnek felel meg. Ezt a szintet hozta az idei első negyedév is: országosan 15, Budapesten 19,2 százalékos volt az éves lakásdrágulás.
Az MNB szerint a lakásárak a bérleti díjaknál, a jövedelmeknél és az építési költségeknél is gyorsabban emelkedtek, és országosan „14,3 százalékkal haladták meg a fundamentumok által indokolt szintet, ami a túlértékeltség emelkedését jelenti”. Megnyugtatnak ugyanakkor, hogy hiába a túlfűtöttség, a lakásár-korrekció pénzügyi stabilitási kockázatát mérsékli, hogy „alacsony a fennálló jelzáloghitelek tipikus hitelfedezeti mutatója”.
A lakáshitelek volumene 2024 negyedik negyedévében 91 százalékkal nőtt éves összevetésben: a drágulás miatt magasabb összegeket voltak kénytelenek felvenni az igénylők, mint a HVG megírta, csak márciusban rekordközeli összeget, 137 milliárd forintot helyeztek ki a bankok. 2025. februárra a használt lakás vásárlására kihelyezett piaci alapú lakáshitelek átlagos szerződéses összege 20 millió forintra, új lakás vásárlása vagy építése esetén pedig 27 millió forintra emelkedett.
A bankok a lakáshitelek iránti kereslet további növekedésére számítanak a második és harmadik negyedévben is. Az MNB megállapította azt is, hogy hiába stagnál hónapok óta a piaci alapú lakáshitelek THM-je 6,7 százalékon, a drágulás miatt romlott a hitelből történő lakásvásárlás elérhetősége.
A jövőben nem számítanak arra, hogy jelentősen nőne az új lakások száma – ha elég sok épülne, lejjebb mehetnének vagy nem emelkednének ilyen ütemben az árak. Erre utal, hogy a 2024-ben kiadott építési engedélyek száma 27 százalékkal volt kevesebb a 2023-as szintnél, de az idei év sem indult túl biztatóan: évek óta nem adtak át annyira kevés lakást, mint idén.
Az idei első negyedévben a 2024. negyedik negyedévi csúcshoz képest alacsonyabb, de továbbra is jelentős számú új lakás értékesítését kezdték meg Budapesten, de az erőteljes kereslet miatt 11 százalékkal csökkent a még megvásárolható szabad ingatlanok száma. A fővárosi új lakások átlagos négyzetméterára eközben 1,68 millió forintra emelkedett, ami éves szinten tovább gyorsuló, 14 százalékos drágulást jelent.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.