Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A panellakások amúgy is népszerűek a fiatalok körében, a kedvezményes hitellel pedig (jelen állás szerint) alacsonyabb lenne a lakáshitel törlesztője, mint a bérleti díj.
A panellakások is kiemelt szerepet kaphatnak az első lakásvásárlóknak meghirdetett Otthon Start Programban. Elsősorban azért, mert viszonylag olcsók, és a bérléshez képest sok esetben jobb alternatívát nyújtanak. A program keretében elérhető kedvezményes lakáshitellel számolva már havi néhány ezer forintos különbség dönt arról, hogy jobban megéri-e bérelni vagy saját panelt venni – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből. A kutatás több mint 6000 ingatlanhirdetés alapján vizsgálta a 18–35 éves korosztály népszerű célpontját, az 53 négyzetméteres panellakásokat Budapesten és az egyetemvárosokban.
„A fiatalok első lakásvásárlása szempontjából kulcsszerepe lehet a paneleknél tapasztalható viszonylag alacsony árszintnek. Az 53 négyzetméteres panellakások jellemzően 2 szobásak, és ez a leggyakoribb méret a teljes kínálatban. Jellemző még az eladó panelekre, hogy az áruk 26 százalékkal alacsonyabb a hasonló helyen található és hasonló állapotú téglaépítésű ingatlanokénál. Ráadásul a havi törlesztőrészlet sokszor kevesebb vagy nem haladja meg jelentősen az albérleti díjat” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A 18–35 év közötti lakásvásárlók körében eleve népszerűek a panellakások.
Az elmúlt 5 évben a fiatalok által megvásárolt lakóingatlanok közül a panelek Budapesten 26 százalékot, a vármegyeszékhelyeken pedig 37 százalékot tettek ki.
A budapesti 53 négyzetméteres panellakások átlagára 59 millió forint, amihez 9 millió forint önrész szükséges egy Otthon Start hitel esetén.
Egy átlagos fővárosi panellakás havi törlesztőrészlete 237 ezer forint, ami 8 ezer forinttal kevesebb mint a bérleti díja.
A legolcsóbb városrész a XVIII. kerület, ahol egy 53 négyzetméteres panellakás átlagosan 51,6 millió forintba kerül, a havi törlesztőrészlete pedig 220 ezer forint, ami közel 20 ezer forinttal olcsóbb, mint a típuslakás átlagos bérleti díja egy hónapban. Budapesten öt további városrészben, a VIII., X., XVII., XXI. és XXIII. kerületekben, 6 millió forintnál is kevesebb önrész is elegendő egy kétszobás panellakás megvásárlásához.
A vármegyeszékhelyek közül Pécsett és Miskolcon különösen kedvezőbb a vásárlás: 42, illetve 26 millió forintért juthatunk panellakáshoz. Ezeknek a törlesztőrészlete rendre alacsonyabb, mint az albérleti díja. Miskolcon például a havi törlesztő 111 ezer, míg a bérleti díj 129 ezer forint. Az ingatlan.com szakértője kiemelte: a panelpiac hosszú távú befektetés szempontjából is jó célpont lehet az első lakásvásárlóknak. Az alacsonyabb árszintjük miatt folyamatosan magas irántuk a kereslet, így ezek az ingatlanok később is könnyen eladhatók vagy kiadhatók, ami biztonságot nyújt a tulajdonosoknak.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Kényszerhelyzetben van Orbán: Tusványoson újat és nagyot kell mondania, mint például egy vaskos jóléti csomag vagy egy népszavazás, emellett csak „kötelező elem” lehet Magyar Péter, az LMBTQ-emberek és az ukránok pocskondiázása. A Tisza elnöke sem dőlhet azért hátra: fel kell vennie a kesztyűt és kormányzóképességet is kell mutatnia.
Megy a találgatás a miniszterelnök szombati nagy bejelentéséről, a lehetőségekből egyet, úgy látszik, cáfolt.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.